Koroner arter baypas cerrahisinde safenektomi yapılan hastalarda meydana gelen venöz yetmezliği önlemede venoaktif ilaçların rolü
The role of venoactive drugs to prevent venous insufficient in coronary artery by pass graft surgery whom saphenectomy performed
- Tez No: 242522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KUTAY TASDEM?R
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Koroner arter baypas cerrahisi uygulamalarında büyük safen veni otojen greftolarak kullanılan hastalarda belirli bir süre sonra venöz yetmezlik gelismektedir.Venöz yetmezlik tedavisinde dobesilat-calcium ve diosmin-hesperidin güvenlekullanılmaktadır. Biz bu çalısmada; erken dönemde venöz yetmezlik gelisimini vekullanılan ilaçların bu hastalığın engellenmesindeki etkilerini, klinik ve radyolojikçalısmalar esliğinde arastırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Çalısmaya 60 hasta (ortalama yasları 59,45±10,44 yıl) alındı veesit sayıda 20'serli (14'ü erkek, 6'sı bayan) üç gruba ayrıldı. Biri kontrol grubu olupdiğer iki gruba iki farklı veno-aktif ilaç postoperatif birinci hafta RDUS yapıldıktansonra iki ay süreyle verildi. Hastalar operasyon öncesi ve operasyondan bir haftasonra ve ikinci ayda RDUS ve fizik muayene ile venöz yetmezlik bulguları açısındandeğerlendirildi. Ayrıca tüm hastalara varis çorabı iki ay süreyle rutin verildi.Bulgular: Kontrol grubunda iki ay sonunda bacakta ağrı, sıcaklık hissi, ağırlasmanındevam ettiği ve çevre farkının arttığı görüldü. Çevre farkının artması bilekteistatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). 2. Grupta çevre farkının bilekte azalması, 3.
Özet (Çeviri)
Aim: Venous insufficiency occures after coronary artery bypass surgery applicationsin which saphenous vein has used as an autogenous graft. Dobesilat-calcium anddiosmin-hesperidin are used safely in venous insufficiency treatment. We aimed toinvestigate venous insuficiency growing up at early period and the effect of drugsthat to prevent this situation with clinical and radiological studies.Materials and Methods: 60 patients included this study and was divided to threeequal groups. Mean age was 59,45±10,44 and there were 14 male and 6 femalepatients in each group. One of them was the control group and two differentvenoactive drugs had given to another groups from postoperative first week afterRDUS evaluation by two months. All patients was evaluated for venousinsufficiency findings at preoperative, postoperative first week and postoperativesecond month by RDUS and physical examination. Also compression stocking wasperformed to all patients by two months.Results: At the end of two months pain, heavy legs, restless legs was remained andankle and calf circumferences increased in control group. The increasing ofcircumfarence was statistically significant at ankle (p0.05). Circumfarence decreasing was statistically significant at ankle in 2. groupand at calf in 3.