Çörek otu (Nigella sativa) ve maydanozun (Petroselinum crispum) yumurtacı bıldırcın rasyonlarında kullanılmasının yumurta verimi,iç kalitesi ile kuluçka sonuçları üzerine etkisi
The effect of utilisation black cumin (Nigella sativa) and parsley (Petroselinum crispum ) in laying quail diets on egg yield, egg quality and hatching results
- Tez No: 242575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma yumurtacı bıldırcın rasyonlarına farklı oranlarda katılan çörek otu tohumu (ÇOT) ve kurutulmuş maydonoz ununun (MU) (Nigella Sativa ve Petroselinum Crispum ) yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta iç kalite özellikleri, kuluçka randımanı ve yumurta kolesterol değerleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştirAraştırmada çörek otu tohumu ve maydanoz içermeyen bir kontrol grubu (GK) ile % 1.00 çörek otu tohumu (G1), % 1.00 maydanoz (G2), % 1.50 çörek otu tohumu (G3), % 1.50 maydanoz (G4), % 0.50 çörek otu tohumu + % 0.50 maydanoz (G5), % 0.75 çörek otu tohumu + % 0.75 maydanoz içeren (G6) olmak üzere toplam 7 farklı grup oluşturulmuştur. Gruplarda 12-14 haftalık yaşta, 140 yumurtacı dişi bıldırcın, 70 erkek bıldırcın olmak üzere toplam 210 bıldırcın barındırılmıştır. Araştırma 8 hafta sürdürülmüştür. Araştırmada yumurta verimleri günlük, yem tüketimleri ve yumurta ağırlıkları ise haftalık olarak belirlenmiştir. Yumurta iç kalite özellikleri; şekil indeksi, ak indeksi, sarı indeksi, haugh birimi ve kabuk kalınlığı ile yumurtada kolesterol değerlerini belirlemek amacıyla 2 aşama, deneme ortası ve sonunda her gruptan toplam 70 adet, kuluçka randımanını belirlemek için toplam 175 adet yumurta kullanılmıştır.Dişi bıldırcınların canlı ağırlık değişim ortalamaları, kontrol ve deneme gruplarında sırasıyla (GK; G1; G2; G3; G4; G5; G6); - 2.2, -7.6, -6.5, -0.6, +7.1, +10.3, +6.2 g olarak tespit edilmiş ve gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştır ( p0.05Dişi ve erkek canlı ağırlık değişim değerleri açısından bakıldığında; Rasyonlara % 1,50 maydanoz, % 0.50 Ç.O + % 0.50 maydanoz veya % 0.75 Ç.O + % 0.75 maydanoz ilavesinin canlı ağırlık değişimi ve besi performansını istatistiki bakımdan GK ve diğer gruplara göre önemli derecede arttırdığı gözlemlenmiştir.Sekiz haftalık araştırma sonunda ortalama yem tüketimleri, sırasıyla (GK; G1; G2; G3; G4; G5; G6); 29.9, 29.7, 29.2, 30.3, 31.2, 29.7 g olarak tespit edilmiş olup, yem tüketimleri bakımından grup ortalamaları arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur (p>0.05).Ortalama yemden yararlanma oranları sırasıyla (GK; G1; G2; G3; G4; G5; G6); 2.0, 2.1, 2.1, 2.1, 2.2, 2.2, 2.2 olarak tespit edilmiş olup, yemden yararlanma oranları bakımından grup ortalamaları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05).Gruplarda ortalama yumurta ağırlığı miktarları (g) sırasıyla (GK; G1; G2; G3; G4; G5; G6); 12.6, 12.6, 12.8, 12.8, 12.7, 12.4, 12.6 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the purpose of determining the effect of utilisation black cumin (Nigella Sativa) and dry parsley (Petroselinum Crispum ) in diets on body weight, feed consumption, feed conversion ratio, egg production, egg quality and hatching results in the laying quails.This research took 8 weeks and performed totally on 210 laying quails as 140 female and 70 male at 14 weeks age old. The quails were randomly allocated in 7 dietary treatments one as the negative control group without any feed additives (GK), the others designed as 1.00% black cumin (G1), 1.00 % parsley (G2), 1.50 % black cumin (G3), 1.50 % parsley (G4), 0.50 % black cumin + 0.50 % parsley (G5) and 0.75% black cumin + 0.75% parsley fed (G6) respectively.In the study, egg production (%) was recorded daily, feed intake and egg weight was calculated weekly. Body weight was measured at the begining and at the end of experiment to calculate the average body weight gain. Egg quality parameters; shape, albumen and yolk index, Haugh unit and eggshell thickness and, egg yolk cholesterol value were measured using 70 eggs per each group (totally 175 eggs) for two times at the, middle and end of theexperiment.