Genel ya da bölgesel anestezi ile yapılan kasık fıtığı onarımlarının uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of inguinal hernia repair under general or locaregional anesthesia on sleep and quality of life
  1. Tez No: 242576
  2. Yazar: YASEMİN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamız genel ya da bölgesel anestezi ile yapılan kasık fıtığı onarımlarının uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı.Araştırmanın örneklemini, Afyon Kocatepe Üniversitesi Genel Cerrahi Servisinde Ocak 2008 ? Ekim 2008 tarihleri arasında ameliyat olmuş toplam 64 hasta oluşturmaktadır. Hastaların 32' i genel anestezi alarak, 32'i de bölgesel anestezi alarak ameliyat olmuşlardırAraştırmada veriler sosyodemografik form, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Berlin Uyku Anketi ve SF-36 Yaşam Kalitesi İndeksi aracılığı ile toplandı. Anketlerdeki sorular hastalara ameliyattan önce, ameliyattan 1 ay sonra ve ameliyattan 3 ay sonra yüz yüze görüşülerek yöneltildi.Verilerin analizi ve değerlendirilmesinde SPSS.15 for Windows programında T-test ve Ki- Kare önemlilik testleri kullanıldı.Çalışmamızda PUKİ'ye göre , genel anestezi ile ameliyat olan 32 hastadan 19' unda, bölgesel anesteziyle ameliyat olan 32 hastadan 12' inde uyku kalitesi kötü olarak bulundu. Genel anestezi alarak ameliyat olan hastalar ile bölgesel anestezi alarak ameliyat olan hastalar arasında uyku kalitesi yönünden farklılık saptandı (p0,05).Ameliyattan sonraki 3.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate the effects of general or regional inguinal hernia correction on sleep and quality of life.The sampling of the study is comprised of 64 patients who were operated on Afyon Kocatepe University General Surgery Service between January 2008 and October 2008. 32 of the patients had general anesthesia and the other 32 had regional anesthesia.The data in the study has been collected using socio-demographic form, Pittsburgh Sleep Quality (PUKI), Berlin Sleep Questionnaire and SF-36 life Quality Index. The questions in the questionnaire were asked the patients before the operation, one month after the operation and 3 months after the operation in a face-to-face style.To analyze and evaluate the data T-test and chi-square tests on SPSS.15 for Windows software has been used.In the study we have found that according to PUKI, 19 out of 32 of the patients who had general anesthesia and 12 out of 32 of the patients who had regional anesthesia had low quality sleep.