Ratlarda vitamin C ve serotoninin kan pulcuğu üzerine etkisi
The effects of vitamin C and serotonin on platelet indices in the rats
  1. Tez No: 242587
  2. Yazar: AYŞE ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kan pulcuğu sayısı üzerine vitamin C ve serotoninin etkisinin araştırılması amaçlanan bu çalışmada 18 adet Wistar rat, her grupta 6 rat olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Gruplar kontrol, vitamin C ve serotonin grubu olarak tanımlanmıştır. Vitamin C (100 mg/kg, 15 gün), serotonin (2 mg/kg, 3 gün) deri altı uygulanmıştır. Kontrol grubuna da fizyolojik tuzlu su uygulanmıştır. Uygulamaya başlamadan 0. gün, uygulama sonrası 3., 7., ve 15.
Özet (Çeviri)
This study aims to elucidate the effects of Vitamin C and serotonin on the platelet indices. It has been conducted on 18 Wistar rats. The rats have been divided into three groups with 6 rats in each group. The groups have been named, ?Vitamin C,? ?Serotonin? and ?Control? Groups. Vitamin C (100 mg/kg for 15 days), serotonin (2 mg/kg for 3 days) were administered subcutaneously. The animals in the Control Group was administered saline solution. Blood samples have been obtained on days 0, 3, 7 and 15.