Bazı yeni tiyazolidindion türevlerinin aldoz redüktaz enzim aktivitesine etkileri
Effects of some new thiazolidinedione derivates on aldose reductase enzyme activity
  1. Tez No: 242588
  2. Yazar: ASİYE GÜL İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NET DAŞ EVCİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Calışmamızın amacı, bazı 2,4-TZD türevlerinin aldoz redüktaz enzimi üzerine olan olası inhibitör etkilerinin incelenmesidir.Diyabet, poliol yolağına akışı artırarak diyabetik katarakt, retinopati, nöropati ve nefropati gibi diyabetik komplikasyonların patogenezinde önemli rol oynar. AR, (ALR2: E.C: 1.1.1.21), glukozun sorbitole dönüşümünü, poliol yolağının birinci basamağında, NADPH bağımlı olarak katalize eder. Poliol yolağı, SD'nin, NAD bağımlı olarak sorbitolün fruktoza oksidasyonu ile tamamlanır. AR aktivitesi ile sorbitolün hücre içinde sentezi ve birikimi, diyabetik komplikasyonların temel nedenidir. Buna ek olarak, poliol yolağı oksidatif stres oluşumuna katkıda bulunur. AR ve SD enziminlerinin neden olduğu NADPH/NADP+ ve NADH/NAD+ oranlarının değişmesi sonucunda antioksidan enzimler için gereken kofaktörler azalır. Hayvan modellerinde ARI' leri ile tedavinin sorbitol birikimini ve doku hasarını önlediği gösterilmiştir. Bu çalışmada, 2,4-TZD türevlerinin yeni bir serisi sentezlenmiştir. Bu maddelerin sığır lensi AR'ını inhibe etme yeteneği, in vitro spektrofotometrik çalışma ile test edilmiştir. İnhibisyon çalışmaları, herbir bileşiğin 10-4 M konsantrasyondaki stok çözeltileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. AR enzimi üzerine, 1-6 arasında numaralandırılmış TZD türevi bileşikleri en fazla % 14,55 oranında ve 7-12 arasında numaralandırılmış TZD türevi bileşikleri en fazla % 7,55 oranında inhibitör aktivite gösterirken, 13 numaralı TZD türevi bileşik % 86,74 ile en yüksek oranda inhibitör aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is, to determine the probable inhibitory effect of some 2.4-TZD derivatives.Diabetes causes increased flux through the polyol pathway, which is thought to play critical role in the pathogenesis of various diabetic complications, such as diabetic cataract, retinopaty, neuropaty and nephropaty. AR (ALR2: E.C: 1.1.1.21) catalyzes the NADPH-dependent conversion of glucose to sorbitol, the first step in the polyol pathway of glucose metabolism. The pathway is completed by SD, which catalyzes the NAD-linked oxidation of sorbitol to fructose. Synthesis and accumulation of sorbitol in cells due to AR activity is the main cause of diabetic complications. In addition , the polyol pathway is the major contributor to oxidative stress. AR and SDH-mediated alteration of NADPH/NADP+ and NADH/NAD+ ratio result in depletion of cofactors required for antioxidant enzymes. Treatment with AR inhibitors has been shown to prevent sorbitol accumulation and tissue injury in animal models. In this study, a new series of 2,4-TZD derivatives synthesized. The synthesized compounds were tested for their ability to inhibit bovine lens AR by an in vitro spectrophotometric assay. The inhibition study was performed merely by using 10-4 M concentrations stock solution of each compound. TZD derivative compound 13 showed the highest inhibitory activity on AR (86,74 %), while TZD derivative compounds 1-6 showed maximum 14,55 % and TZD derivative compounds 7-12 showed maximum 7,55 % inhibitory activity on aldose reductase enzyme.