Alkol bağımlılarında iz ve esansiyel elementlerle bazı toksik metallerin düzeyleri
Determination of trace-essential elements and toxic metal levels in alcoholics
  1. Tez No: 242624
  2. Yazar: VOLKAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM B. DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Alkol bağımlılarında iz ve esansiyel elementlerle bazı toksik metallerin düzeyleriBu çalışmanın amacı alkol kullanımı nedeniyle alım, absorbsiyon ve atılım dengelerinin bozulduğu bilinen iz elementlerle, toksikolojik önemi olan ve alkollü içeceklerde bulunması veya iz element dengelerinin bozulması nedeniyle çevreden alınarak organizmada birikebilen kadmiyum ve kurşunun alkol bağımlılarının kanlarında düzeylerinin araştırılmasıdır.Bu çalışmada 51 sağlıklı ve 63 alkol bağımlısına ait kan ve serum örneklerinde Pb, Cd, Cu ve Zn düzeyleri ölçülmüştür. Mikrodalga fırında yakılan kan örneklerinde kadmiyum ve kurşun düzeyi Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi, bakır ve çinko düzeyi ise Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of trace-essential elements and toxic metal levels in alcoholicsThe aim of this study is to determine the toxicologicaly important toxic metals such as cadmium and lead and trace-essential elements; zinc and copper in the blood levels of alcoholics.In this study blood samples of 51 healthy controls and 63 alcoholics have been compared regarding levels Pb, Cd, Cu and Zn. After blood samples were ignited in microwave oven with nitric acid; cadmium and lead levels were measured by Varian AA240Z Zeeman Graphite Furnace Atomic Spectrometer, Copper and Zinc levels were measured by Varian AA240FS Fast Sequantial Flame Atomic Absorbtion Spectrometer. SPPS 15.0 programme was used for statistical analysis.Lead and copper levels are higher in alcoholics than in control group.