Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının faj tiplerinin ve özelliklerinin araştırılması
İnvestigation of phages of Staphylococcus aureus strains isolated from different clinical samples for typing and characterization
- Tez No: 242630
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde S. aureus ve özellikle Metisilin Rezistant S. aureus (MRSA) infeksiyonları çok önemli halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu nedenle S. aureus infeksiyonlarının çabuk ve doğru epidemiyolojik tiplendirilmesi çok önem kazanmıştır.Bu çalışmada klinik MRSA suşlarını kullanarak yeni lizojenik faj tiplendirme yöntemi geliştirilmesi ve lizojenik fajlardaki virulans faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada, Kaneko yöntemi kullanılarak 54 klinik MRSA suşundan lizojenik fajlar izole edildi. Fajların DNA'ları, proteinaz K fenol/kloroform yöntemi kullanılarak ekstrakte edildi. Ekstrakte edilen DNA'lar Hinf I ile kesildi, agaroz jelde yürütüldü ve analizi yapıldı. Lizojenik fajların virulans özellikleri PZR ve Southern blot yönemleri aracılığıyla incelendi.Bu çalışmada yeni geliştirilen Lizojenik Faj tiplendirme yönteminin ayrım gücünün ve tiplendirebilirliğinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu yöntemin epidemiyolojik tiplendirme yöntemi olarak faydalı olacağına inanıyoruz.MRSA suşlardaki lizojenik fajların %85'inin 2-5 arasında farklı virulans faktörleri taşıdığı belirlenmiştir. Klinik MRSA suşlardan izole edilen lizojenik fajların %57'sinin SAK; %81'inin SEA; %1,8'inin SEP; %61,1'inin SEK; %14,8'inin SEG; %51,8'inin SEI; %25,9'unun SCIN; %44,4'ünün CHIPS; %1,8'inin ETA; %0'ının PVL gibi virulans faktörlerden sorumlu olduğunu gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays, S. aureus and especially Methicillin Resistant S. aureus (MRSA) infections have become very serious public health problem. Rapid and convenient epidemiologic typing of this infections are important.In this study we aimed to develop a new lysogenic phage typing method and to search virulence factors carried in the phages genome.We isolated lysogenic phages from 54 clinical MRSA strains using Kaneko method. Phageses? DNAs were extracted by proteinase K phenol/chloroform method. Extracted DNAs were cut with restriction anzyme Hinf I and run in the electrophoresis gel and analysed. Virulence factors of lysogenic phages examined by PCR and Southern blotting method.The method we called Lysogenic phage typing showed high discriminatory power and typeability. We believe that this epidemiologic typing method will be helpful for epidemiological studies of the S. aureus.By searching the genomic DNAs of the virulance genes of phages obtained from the S. aureus, we found that 85% of lysogenic phages carry 2 to 5 different virulance factors. The other results we found are SAK 57%; SEA 81%; SEP 1,8%; SEK 61,1% ; SEG 14,8%; SEI 51,8%; SCIN 25,9%; CHIPS 44,4%; ETA 1,8% and PVL %0.