Klinik örneklerden izole edilen staphylococcus aureus suşlarının antibiyotiklere direnç oranlarının araştırılması
Investigation of antibiotic resistance rates of staphylococcus aureus strains isolated from clinical samples
- Tez No: 768153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
S. aureus normal florada bulunan ancak etken olduğunda toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara sebep olabilen yüksek morbidite ve mortaliteye sahip Gram pozitif bir bakteridir. Bu bakteri antistafilokokal ilaçlara karşı hızla direnç geliştirerek tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada klinik örneklerden izole edilen S. aureus izolatlarının hastanemizde antibiyotik direnç profillerinin belirlenerek ampirik tedaviye ve antibiyotik kullanım politikalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. 2018-2021 yılları arasında Mikrobiyoloji laboratuvarına poliklinik, klinik ve yoğun bakım ünitelerinden gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen 513 S. aureus izolatının bakteri tanımlaması için konvansiyonel yöntemler ve VITEK 2 otomatik sistem (bioMérieux, Fransa) kullanıldı. Antibiyotik direnci, sadece VITEK 2 otomatik sistemi kullanılarak EUCAST kriterlerine göre değerlendirildi. Çalışmamızda 513 S. aureus izolatının %74,5'i MSSA, %25,5'i MRSA olarak tanımlandı. İzolatların %34,1'i yara, %29,2'si kan, %15'i balgam ve %21,7'si diğer örneklerden izole edildi. Örneklerin %39,8'i poliklinik, %36,8'i klinik ve %23,4'ü yoğun bakımlardan elde edildi. MSSA ve MRSA'da linezolid, vankomisin, teikoplanin, tigesiklin, daptomisine, MSSA'larda ayrıca gentamisin'e karşı direnç gözlenmedi. MSSA'larda penisilin (%79,9) ve eritromisine (%13,0), MRSA'larda penisilin (%100), eritromisin (%44,4) ve tetrasikline (%39,2) direnç oranları saptandı. MRSA izolatlarında 2020, 2021 yıllarında trimetoprim sülfametoksazol ve 2021 yılında levofloksasin direncinin azaldığı tespit edildi. Sonuç olarak S. aureus izolatlarına karşı MRSA' larda trimetoprim sulfametoksazol ve levofloksasin direncinde azalma saptanmış, MSSA ve MRSA'larda 2018-2021 yıllarında antibiyotik direnç oranlarında değişiklik saptanmamıştır. Ampirik antibiyotik tedavisine başlarken direnç oranlarının bilinmesi ve tedaviye başlamadan önce kültür ve antibiyogram testlerinin yapılması hem tedavide hem de antibiyotik direncini önlemede büyük önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: S. aureus, Antibiyotik, Direnç, MSSA, MRSA.
Özet (Çeviri)
S. aureus is a Gram-positive bacterium with high morbidity and mortality, which is found in the normal flora, but can cause community and hospital-acquired infections when it is a causative agent. This bacterium continues to be a serious health problem all over the world by rapidly developing resistance to antistaphylococcal drugs. In this study, it was aimed to determine the antibiotic resistance profiles of S. aureus isolates isolated from clinical samples in our hospital and to contribute to the empirical treatment and antibiotic use policies. Conventional methods and VITEK 2 automated system (bioMérieux, France) were used for the bacterial identification of 513 S. aureus isolates isolated from various clinical specimens sent to the Microbiology laboratory from outpatient, clinic and intensive care units between 2018-2021. Antibiotic resistance was assessed according to EUCAST criteria using only the VITEK 2 automated system. In our study, 74.5% of 513 S. aureus isolates were identified as MSSA and 25.5% as MRSA. Of the isolates, 34.1% were isolated from wounds, 29.2% from blood, 15% from sputum and 21.7% from other samples. Of the samples, 39.8% were isolated from outpatient clinics, 36.8% from clinics and 23.4% from intensive care units. No resistance was observed against linezolid, vancomycin, teicoplanin, tigecycline, daptomycin in MSSA and MRSA, additionally gentamicin in MSSAs. Resistance rates to penicillin (79.9%) and erythromycin (13.0%) in MSSAs, and to penicillin (100%), erythromycin (44.4%) and tetracycline (39.2%) in MRSAs detected. In MRSA isolates, resistance to trimethoprim sulfamethoxazole in 2020, 2021 and Levofloxacin resistance in 2021 were found to be decreased. As a result, a decrease in trimethoprim sulfamethoxazole and levofloxacin resistance was detected in MRSAs against S. aureus isolates, and no change was found in antibiotic resistance rates in MSSA and MRSAs in 2018-2021. Knowing the resistance rates when starting empirical antibiotic treatment and performing culture and antibiogram tests before starting the treatment are of great importance both in the treatment and in the prevention of antibiotic resistance. KEYWORDS: S. aureus, Antıbıotıc, Resistance, MSSA, MRSA.