Perkütan nefrolitotomi' de intraoperatifdeksmedetomidin infüzyonunun böbrek fonksiyonlarına, metabolik ve hemodinamik parametrelere etkisi
The effect of intraoperative dexmedetomidine infusion on renal functions and metabolic and heamodynamic parameters in percutaneous nephrolithotomy operation
- Tez No: 242639
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ESMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalısmada; Perkütan Nefrolitotomi uygulanan hastalardadeksmedetomidin infüzyonunun akut dönemde böbrek fonksiyonlarına, hormonal,metabolik ve hemodinamik parametrelerdeki değisikliklere etkisini arastırmayıamaçladık.Hastalar ve Yöntem: Üniversite Etik Kurul onayı alındıktan sonra PNLoperasyonu uygulanacak olan ASA I, 18-65 yas arası 40 hasta çalısmaya dahil edildi.Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba aynı anestezi indüksiyonuuygulandı. Endotrakeal entübasyondan sonra kontrol grubundaki hastalara sadece100 ml serum fizyolojik, deksmedetomidin grubundaki hastalara ise 100 ml serumfizyolojik içinde 1 ?g/kg deksmedetomidin 10 dakikada yükleme yapılarak, operasyonsüresince 1 ?g/kg/saat infüzyon hızıyla verildi. Deksmedetomidin ve serumfizyolojik infüzyonu operasyon sonunda cilt sütürasyonu yapılırken sonlandırıldı.Kan gazı değerleri, serum renin düzeyleri, hematokrit değerleri ve vücut ısılarıperoperatif dönemde kaydedildi. Serum Nötrofil Jelatinaz ?liskili Lipokalin, sistatinC, kan üre azotu, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum değerleri preoperatif vepostoperatif dönemin 2., 8. ve 24. saatlerinde ölçüldü. Peroperatif sistolik kanbasıncı, diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen satürasyonudeğerleri kaydedildi.Bulgular: Demografik veriler ve operasyon özellikleri bakımından gruplararasında anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Böbrek fonksiyonları açısından 0., 2., 8. ve24. saatlerde kontrol grubu ve deksmedetomidin grubu arasında anlamlı farklılıkyoktu (p>0.05).Serum elektrolit düzeyleri açısından, gruplar arasında istatistiksel olarakanlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; we aimed to search the effects of dexmedetomidineinfusion on acute term kidney functions, hormonal, metabolic and heamodynamicparameters in patients which percutaneous nephrolithotomy is performed.Patients and methods: After the approval of the university ethic committee,PNL was performed on 40 ASA I patients of 18 to 65 ages in this study. Patientswere devided randomly into two groups and same anesthesia induction applied. Afterendotracheal entubation, 100 ml normal saline solution was infused to the controlgroup and 1?g/kg intravenous dexmedetomidine in a 100 ml normal saline in 10minutes to the dexmedetomidine group, was applied throughout the operation in a 1?g/kg/hr dose infusion. Dexmedotomidine and normal saline infusion was stopped atthe end of the operation during the suturation. The blood gas analysis, serum reninlevels, heamotocrite levels and the body temperatures were recorded peroperatively.Serum Neutrophile Gelatinase-Associated Lipocaline, cystatin C, blood urinenitrogene, creatinin, sodium, potassium, calcium levels were recorded at the 2nd, 8th,and 24th hour preoperative and postoperatively. Preoperative systolic blood pressure,diastolic blood pressure, heart rate and the peripheric oxygen saturation levels werealso recorded.Results: There was no statistically significant difference between the groupswith respect to demographic data and the operation characteristics (p>0.05). 0, 2nd,8th and 24th hour analysis of kidney functions didn?t show meaningful differencebetween the control group and dexmedetomidine group (p>0.05).Serum electrolyte levels did not differ significantly between the groups(p>0.05).