Prematüre, asfiktik ve sağlıklı yenidoğanlarda serebral oksimetre ve pulse oksimetre değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of cerebral oxymeter and pulse oxymeter values in premature, asphictic and healthy newborns
  1. Tez No: 242675
  2. Yazar: AVNİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KIRIMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Oksijenasyonun monitorizasyonu, hasta güvenliğini ve optimal sonuçları sağlamak için zorunludur. Gerçek zamanlı non-invaziv pulse oksimetrenin günümüzdeki kullanımı, düşük perfüzyon olayları, özellikle azalmış veya tıkanmış pulsatil kan akımı sebebiyle dolaşım durması esnasında, arteriyel oksijenasyonunu izlemek için sıklıkla güvenilir değildir. Aynı zamanda, pulse oksimetri (PO) beyin oksijenasyonunun direk bir göstergesi değildir. Serebral oksimetri (SO), serebral oksijen saturasyonu ölçmek için direk bir metod sunar. Pulse oksimetrenin güvenilir olmadığı durumlarda (kardiyopulmoner canlandırmanın etkinliğini izlemek için) serebral oksimetre değerlidir. Serebral oksimetri, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatak başı monitorizasyonunda umut verici bir modalitedir ve pulse oksimetreyi tamamlayıcıdır. Bu tez çalışmasında asfiktik, prematüre ve sağlıklı yenidoğanlarda beyin oksijen satürasyon normallerinin tespitini sağlamayı ayrıca her üç grup yenidoğanların beyin oksijen satürasyon değerleri ile pulse oksimetre değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Mayıs 2008-Eylül 2009 tarihleri arasında yapıldı. Somanetics 5100C (Invos oximeter serebral/somatic Troy, MI, USA) cerebral oksimetre kullanıldı. Özel bir şekilde dizayn edilmiş kendinden yapışkanlı neonatal sensör deneğin orta alın kısmına takıldı. Oksijen saturasyon bilgileri bir Nellcor N-560 Pulse Oksimetre tarafından toplandı.Sonuçlar: Asfiksi grubunda SO ortalaması 76,85±14.1, PO ortalaması 91,86±5,9, Kalp Tepe Atımı (KTA) ortalaması 139.91±22.3 idi. Prematür grubunda SO ortalaması 79,08±9.04, PO ortalaması 92,01±5,3, KTA ortalaması 135.35±17.03 idi. Kontrol grubunda SO ortalaması 77.56±7.6, PO ortalaması 92,82±3,8, KTA ortalaması 127.04±19.7 idi. İstatiksel analiz sonucunda: Asfiksi ve kontrol grubu karşılaştıldığında asfiksi grubunda PO değerleri anlamlı düşük ve KTA anlamlı yüksek bulundu. Ancak SO değerleri Asfiksi grubunda hafif düşük olmasına rağmen anlamlı fark bulunmadı (P=0.284). Asfiksi ve prematüre grubu karşılaştırıldığında SO anlamlı farklı idi (P=0.002), PO değerleri birbirine yakın ancak anlamlı fark yoktu (P=0.947).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The monitoring of the oxygenation is essential for providing the patient safety and optimal results. The use of real time non-invasive pulse oxymeter today, low perfusion occasions, are not often safe for monitoring the arterial oxygenation during the circulation stoppage due to especially decreased or congested pulsatile blood flow. At the same time, pulse oxymetry is not a direct indicator of brain oxygenation. Serebal oxymetry offers a direct method for measuring the serebal oxygen saturation. Serebal oxymeter is significant when the pulse oxymeter is not safe (in order to monitor the cardiopulmonary resuscitation activity). Serebral oxymeter is a promising modality in the sickbed monitoring within the newborn intensive care unit and pulse oxymetry is complementary. We have tried to determine the brain oxygen saturation normals in asphictic, premature and normal newborn patients, and additionally, to compare the brain oxygen saturation values and pulse oxymeter values in asphitic, premature and normal newborn patients.Instrument and methods: This study was made between the dates of May 2008 and September 2009 in the Newborn Intensive Care Department of Van Yüzüncü Yıl University Research and Administration Hospital. We have used Somanetics 5100C (Invos oxymeter cerebral/somatic Troy, MI, USA) cerebral oxymeter. The special design self adhesive neonatal sensor was attached to the middle forehead section of the subject. The oxygen saturation information was collected by a Nellcor N-560 Pulse Oxymeter.Results: In asphyxy group, the SO average was 76,85±14.1, while the PO average being 91,86±5,9, and KTA average being 139.91±22.3. Among the premature group, the SO average was 79,08±9.04, while the PO average being 92,01±5,3, and KTA average being 135.35±17.03. In the control group, the SO average was 77.56±7.6, while the PO average being 92,82±3,8, and KTA average being 127.04±19.7. As a consequence of the statistical analysis: the PO values are considerably lower in asphyxy group while the KTA was considerable higher when the asphyxy and control group was compared. However, despite the fact that the SO values were slightly lower in asphyxy group, there was no considerable difference found (P=0.284). SO was different in asphyxy and premature groups (P=0.002). The PO values were close but there was no considerable difference in asphyxy and premature groups (P=0.947). KTA was considerably different in asphyxy and premature groups (P=0.000). SO, PO and KTA values among the 3 groups were found significant (P=0.00). When the correlation analysis was made, a moderate level of correlation was found between SO and PO and this correlation was significant. A negative and a weak correlation was found between SO and KTa. There was a very weak correlation between KTA and PO and this was not significant (P=0.146).Discussion: Most SOS devices were applied up to day and normal values were tried to be found for SOS with methods specific to these devices. The values found indicate an average SOS of %60.5±11.5, %67.2±8.4, %66±8, %66±7, %68±5, %54-65.7, %61.9-82.3 and %67.8-80.1. In our study, the SO average in asphyxy group is 76,85±14.1, and 79,08±9.04 in premature group, and 77.56±7.6 in control group, which are slightly higher than the values informed in the literature. This could be explained with the fact that the age of our patients are young, that they have thin skin, and that the infrared lights can go into the brain tissue easier.Conclusion and Suggestions: Taking into account the importance of emergency treatment while trying to reverse the decrease in SOS, SO seems to be able to assist in the clinical methods of asphictic and premature newborns, as well as an earlier warning fort he cerebral oxygen desaturation. SO is a promising modality in the sickbed monitoring of newborn intensive care departments, and it is complementary for pulse oxymeter, and cerebral oxymeter can be used routinely in newborn intensive care departments.