Sağlıklı yenidoğan bebeklerde doğumdan sonraki ilk beş dakikada nabız oksimetre ve serebral oksimetre değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of pulse oxymeter and cerebral oxymeter values in healthy newborns at first five minutes after birth.
- Tez No: 281987
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KIRIMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Son senelerde doğumhanede oksijen kullanımı ile ilgili pratik yaklaşımlar tartışılmaya başlanmıştır. Doğumdan hemen sonra, kısa süre de olsa saf oksijene (%100) maruz kalmanın serbest oksijen radikal hasarı yarattığı, kısa ve uzun dönemde önemli yan etkilere yol açtığı [prematüre retinopatisi (ROP), bronkopulmoner displazi (BPD), intraventriküler hemoraji (İVH), nekrotizan enterokolit (NEK)] ve çocukluk çağı lösemi ile mortalite sıklığını artırdığı bildirilmektedir. Resusitasyonda kullanılan uygun oksijen konsantrasyonunun düzeyi ile ilgili araştırmalar sürerken, resusitasyon ihtiyacı olmayan yenidoğanları çabuk bir şekilde pembe yapmak için yüksek konsantrasyonda oksijen verilmesi halen çok değişmemiştir. Yenidoğanlar yaşamın ilk dakikalarında düşük (
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Practical approaches have been discussed about oxygen usage in delivery room at recent years. It has been reported that; even for short time, exposure to pure oxygen (100%) immediately after birth cause free oxygen radical damage, causes important side effects [premature retinopathy (ROP), bronchopulmonary dysplasia (BPD), intraventricular hemorrhage (IVH), necrotizing enterocolitis (NEK)] in short and long time period and increases in frequency of childhood leukemia and mortality. While investigations about suitable oxygen concentration at resuscitation are continuing, still giving high concentration oxygen to newborns, who don?t need resuscitation, for to make rapidly pink color is not much changed. Neonates have desaturated oxygen in the first minutes of life and arterial oxygen saturation (SpO2) rises within several minutes to adult rates. In this study, it was aimed to correlate preductal SpO2, heart rate per minute (KTA) and serebral oxygen saturation (SbO2) values of first five minutes of life and trying pulse oxymeter (NO) and serebral oxymeter (SO) usage practice in delivery room.Instruments and Methods: This study was made between the dates of October 2010 and February 2011 in the Obstetrics Department?s delivery room of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Research and Administration Hospital. A hundred healthy term uncomplicated newborn babies, who were born via normally spontan vaginal route, were taken. SpO2, SbO2, KTA measurements and blood gase analysis of first five minutes of postnatal life were done. For measuring SbO2; Somanetics 5100C (Invos oximeter serebral/somatic Troy, MI, USA) SO device was used. After making necessary routine first interventions to newborn babies and placing them under radiant warmer, this device?s self-sticky neonatal sensor was attached to mid-forehead of the babies. SpO2 datas were obtained from a NO (Novametrix 515A) device by attaching self-sticky probe to right wrist. Cord blood gase analyses were done at biochemistry laboratuary of the hospital with using ABL-5 device. Babies, who need oxygen during measurements, were not taken to the study.Findings: After all cases collected; datas of 100 babies analyzed who were born via normally spontan vaginally route. In first minute of life, we obtained suitable data from 95% of the babies. Of the cases; 47% was male and 53% was female. Mean gestation age was 40.4±1.5 weeks, birth weight was 3199±373 g, mother age was 28.0±6.9 years old and number of gestation was 3.7±2.6 times. While postnatal 1st minute SpO2 value was 83.0±4.4 (74-94) %; at 5th minute these measurements reached to 92.9±3.5 (85-98)% with gradually increment.