Köpeklerde siklus tayini amacıyla vaginal sitolojinin geleneksel mikroskop yöntemi ve BS200Pro yazılımı ile dijital formatta değerlendirilmesi
Evaluation of vaginal cytology by traditional microscopy method and BS200Pro software in digital format with the purpose of cyclus determination in bitch
  1. Tez No: 242689
  2. Yazar: SERKAN BARIŞ MÜLAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI İZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu doktora çalışmasında, resim işleme yazılımı kullanılarak seksüel siklusun değişik dönemlerinde, eksfoliatif sitoloji amaçlı hazırlanan preparatlardaki hücre alanı, hücre çevresi, hücre çapı, sitoplazma alanı, çekirdek alanı, çekirdek çapı ölçümleri ve RGB (Red-Green-Blue) değerlerinin siklus tayininde yeni bir parametre olarak ne şekilde kullanılabileceğinin saptanması amaçlanmıştırÇalışmanın hayvan materyalini seksüel siklus dönemlerinin takibi amacı ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Kliniği'ne getirilen ve hospitalize edilen 80 dişi köpek oluşturmuştur. Her siklus dönemi için çalışmaya eşit sayıda (n=10) köpek alınmıştırÇalışmada 80 adet köpeğe ait olan 11423 adet resim analiz edilmiştir. Resimleri aktarma işleminde dijital kamera aparatı ile doğrudan bilgisayara bağlı olan Olympus® marka ışık mikroskopu ve BS200Pro® resim işleme yazılımı kullanılmıştır. Aktarma işleminde resimlerin hiçbir sıkıştırma algoritmasına maruz kalmaması için bitmap (bmp) resim formatı kullanılmıştır. Söz konusu yazılım aracılığıyla otomatik ve manuel olarak seçilen hücreler ve çekirdeklere ait elde edilen veriler MS Excel® yazılımına aktarılmıştır. İstatistiksel hesaplamalar (descriptive, one way ANOVA, Bivariate Correlations) için SPSS 14.0 yazılımı kullanılmıştır. Serum progesteron (P4) düzeyi RIA aracılığıyla belirlenmiştirP4 düzeyinin EPÖ döneminde 0,78 ng/ml iken aşamalı artarak Ö döneminde 7,79 ng/ml ve en üst düzeye EMÖ döneminde (31,14 ng/ml) ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to determine that how could we use cell area, cell diameter, cell perimeter, cytoplasma area, nucleus area, nucleus diameter measurements and RGB (Red-Green-Blue) values in exfoliative cytologic smear samples which measured with image analysis software as a new method in sexual cyclus determinationAnimal material of this study is consist of 80 bitches which have been brought to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Gynaechology and Obstetrics Department Clinic for seksual cycle determination and bitches which have been hospitalized and observed for seksual cycle determination and optimal mating time. We included 10 bitches for each cycle phase equallyIn this study we analysed 11423 images which belong to 80 bitches. In image acquiring process we used Olympus® light microsocpe connected directly the computer by digital camera attachment and Bs200Pro® image processing software. Bitmap (bmp) image format was used to avoid compression algoritms. Data acquired from cells and their nucleuses which selected manually and automatically by using Bs200PRo® software were trasferred to MS Excel® software. SPSS® v14.0 was used for statistical calculations (descriptive, one way ANOVA, bivariate correlations). Serum progesteron (P4) levels were determined by RIA (Radio Immuno Assay) methodWe determined that serum P4 level showed progressive increase and it was 7,79 ng/ml in estrus and reached highest level in early metaestrus (31,14 ng/ml) while it was 0,78 ng/ml in early proestrus.