İndol türevi yeni bileşiklerin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve aktivitelerinin tayini üzerine çalışmalar
Synthesis of active indole derivatives, elucidation of their chemical structure and investigations on their activity
  1. Tez No: 242724
  2. Yazar: SEMRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, indol türevlerinin antioksidan özellikleri göz önünde bulundurularak, 14 adet yeni indol-2- karboksamid ve indol-3-asetamid türevi sentezlenmiştir. Tasarlanan indol-2-karboksamid ve indol-3-asetamid türevlerine ulaşabilmek için başlangıç maddesi olarak indol-2-karboksilik asit ve indol-3-asetik asit kullanıldı. Öncelikle vakuma bağlanarak havası alınan indol-2-karboksilik asite (veya indol-3-asetik asit) azot gazı yüklendikten sonra anhidr THF'de çözüdüldü. Üzerine 1,1'-karbonildiimidazol porsiyonlar halinde ilave edildi. 1 saat oda sıcaklığında azot gazı ortamında karıştırıldı. Daha sonra reaksiyona amin ilavesi yapıldı. Reaksiyon bitiminden sonra çözücü fazlası uçuruldu. Sentezlenen maddelere kolon kromatografisi yapıldıktan sonra etil asetat ile kristallendirilerek saflaştırıldı. Bileşiklerin saflıkları İTK ile kontrol edildikten sonra erime noktaları saptanmıştır. Kimyasal yapılarının aydınlatılması, 1H-NMR, Mass, IR spektral verileri ve elementel analiz bulgularıyla gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin antioksidan aktivitelerinin tayini süperoksit radikalini süpürücü aktiviteleri ve lipid peroksidasyonunun inhibisyonu araştırılarak yapılmıştır. Bileşiklerin antioksidan aktivitelerinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in view of the fact that the antioxidant activity of the indole derivatives, 14 novel N-substituted indole-2-carboxamide and indol-3-acetamide derivatives were synthesized. Indol-2-carboxylic acid and indol-3-acetic acid were used as starting material. In the first step, Indol-2-carboxylic acid (or indol-3-acetic acid) was dissolved in anhydrous THF and 1,1?-carbonyl diimidazole was added. The mixture was stirred at room temperature for 1 h. The corresponding amines were added and the reaction mixture were stirred at room temperature for overnight. Compounds were purified by column chromatography and recrystallizated in EtOAc. After controlling the purity of the compounds by TLC, their melting points were determined. Chemical structures of the compounds were elucidated by spectral data of 1H-NMR, Mass and IR and findings of elementary analysis. The antioxidant activity of the compounds was determined by investigating superoxide radical scavenging activity and inhibition of lipid peroxidation. It was found that none of compounds have antioxidant activity.