Soranus'dan Sabuncuoğlu'na Anadolu'da kadın hastalıkları ve doğum hekimliği
Gynecology and Obstetrics in Anatolia from Soranus to Sabuncuoğlu
- Tez No: 242829
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamız günümüzde bir uzmanlık dalı olan kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinin çağdaş bilgi düzeyine erişiminde Anadolu'da doğan ve yetişen hekimler ve Antik Çağ'dan itibaren Anadolu'da yazılan tıbbi eserlerin etkilerini belirleme amacını taşımaktadır.Klasik tıp paradigmasının erken ve geç dönem temsilcileri Soranus ve Sabuncuoğlu'nun eserlerinde bulunan kadın hastalıkları ve doğumla ilgili bilgiler, kullanılan ilaçlar, aletler ve uygulamalar klasik tıp literatürüne ait diğer eserlerle bağlantılı olarak irdelenmiştir.Soranus'un döneminden Sabuncuoğlu'nunkine kadar geçen uzun dönemde tıbba özgü bilgi birikiminde sınırlı bir artış olduğu, her iki hekimin eserleri arasındaki farkların, dönemleri arasındaki ilerlemeyi yansıtmak açısından önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aims at determining the influence of doctors who were born and grew up in Anatolia and the influence of medical works written in Anatolia since Ancient Ages on contemporary knowledge level of department of obstetrics and gynecological diseases.Information, drugs, equipment and application about this issue in the works written by Soranus and Sabuncuoğlu, representatives of early and late classic medicine paradigm, were handled in relation with other works belonging to classic medicine literature.It was found out that from the period of Soranus till that of Sabuncuoğlu medicine knowledge increased in a very restricted way and differences of the works of both doctors are important in that they reflect progress between the periods.