İnsan cilt altı yağ dokusunda organoklorlu pestisitlerin kalınti düzeylerinin tesbiti
Determination of Organochlorine Pesticide Residues in Human Subcutaneous Adipose Tissue
- Tez No: 242832
- Danışmanlar: PROF. DR. METE K.GÜLMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çukurova Bölgesi Türkiye'nin en önemli tarım bölgelerindendir ve zirai kimyasalların yaklaşık %32'ü burada tüketilir. Bu çalışmada orgonoklorlu pestisitlere maruz kalımın biyolojik olarak izlenmesi amaçlanmıştır. Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan 82 olguda cilt altı yağ dokusunda organoklorlu pestisit kalıntı düzeyleri GC (ECD) kullanılarak araştırılmıştır. Olguların 14 `ü kadın, 68 `i erkek olup, yaş ortalaması 40.51'dir.Sonuçlar ekstrakte edilen yağ miktarı üzerinden hesaplanarak kadınlarda ortalama (±S.S.) HCB 5.47 ± 6.21, ?-BHC 11.27±9.89, ß-BHC 3.99±5.36, ?-BHC 12.13±10.19, p,p-DDE 106.68±90.31, o,p-DDT 1.09±0.0, p,p-DDT 8.49±10.54, ?-DDT 113.43 ±94.99 ppb iken, erkeklerde HCB 5.32±5.57, ?-BHC 6.96±5.86, ß-BHC 1.22±0.94, ?-BHC 4.65±5.67, o,p-DDT 1.41±0.59, p,p-DDE 41.07±38.45, o,p-DDT 2.34±0.15, p,p-DDT 3.31±3.33, ?-DDT 44.02 ±40.33 ppb bulunmuştur.Ayrıca olguların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksleri de hesaplanarak, saptanan organoklorlu pestisit kalıntı miktarları üzerindeki etkileri araştırılmıştırElde edilen sonuçlar, organoklorlu pestisitlerin kullanımı yasaklanan ve izin verilen ülkeler ve bizim ülkemizde yapılan benzer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bölgemizde daha önce böyle bir çalışma olmadığı için karşılaştırma yapılamamıştır. Yaptığımız bu çalışma bölgemizde kronik maruz kalımı göstermesi bakımından önemlidirElde ettiğimiz sonuçların, Çukurova Bölgesinde ileride yapılacak çalışmalarda hem veri tabanı olarak kullanılabilmesi hem de ülkemizde halk sağlığına dikkat çekmesi açısından önemi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Cukurova region is one of the most important agricultural sites of Turkey and approximately %32 of agrochemicals is consumed in this region. In this study, it was aimed to monitor the chronic exposure of organochlorine pesticide.Death cases having no history of intoxication were taken in the scope of the study. Organochlorine pesticide residues in human adipose tissue of 82 cases that autopsied at the Morgue Department of Adana Branch of the Council of Forensic Medicine, were investigated by GC (ECD). Of all cases, 14 were female, and 68 were male and the average age was 40.51Results were calculated based on extracted fat from females. The average results (±S.D) for females and males were as follows; For females: HCB 5.47 ± 6.21, ?-BHC 11.27±9.89, ß-BHC 3.99±5.36, ?-BHC 12.13±10.19, p,p-DDE 106.68 ±90.31, o,p-DDT 1.09±0.0, p,p-DDT 8.49±10.54, ?-DDT 113.43 ±94.99 ppb. For males: HCB 5.32 ±5.57, ?-BHC 6.96±5.86, ß-BHC 1.22 ±0.94, ?-BHC 4.65 ±5.67, o,p-DDT 1.41 ±0.59, p,p-DDE 41.07 ±38.45, o,p-DDT 2.34 ±0.15, p,p-DDT 3.31 ±3.33, ?-DDT 44.02 ±40.33 ppb.The relationships between the age, gender, and body mass indexes of cases, and the accumulation of Organochlorine Pesticide Residues were also investigated.The obtained results were compared to the results of studies conducted in countries where pesticide use is prohibited or allowed and with similar studies performed in our country. Since there has not any similar study, previously performed, in our region, we were unable to compare the results within our region. Our work is highly significant, being the first study pointing out the chronic exposure to organochlorine pesticides in our region.The significance of our results would be evaluated in terms of generating a database for future research on this subject, drawing attention of authorities, and providing a serious data for public health policies in our country.