Havuz pliometrik egzersizleri ile alan pliometrik egzersizlerinin adolesan dönem basketbolcuların yapısal ve biyomotorik özelliklerine etkisi
The effect of aquatic plyometrics and land plyometrics on structural and biomotorical features of adolescent basketball players
  1. Tez No: 242833
  2. Yazar: ÖZHAN BAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERKAN KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı havuz pliometrik egzersizleri ile alan pliometrik egzersizlerinin adolesan dönem basketbol oyuncularının yapısal ve biyomotorik özellikleri üzerine etkisini incelemektir.Çalışmaya yaşları 13-18 arasında en az iki yıllık spor yaşına sahip toplam 91 lisanslı basketbol sporcusu (48 erkek, 43 kız) gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara 12 hafta boyunca haftada 3 gün basketbol teknik antrenmanı ile beraber pliometrik egzersiz programı uygulanmıştır. Sporcular havuz pliometrik grubu (n:31), alan pliometrik grubu (n:30) ve kontrol grubu (n:30) olmak üzere, torbadan kura çekme yöntemine göre üç gruba yarılmıştır. Havuz pliometrik grubu ile alan pliometrik grubu basketbol teknik antrenmanının ardından pliometrik egzersizlerini uygulamıştır. Kontrol grubu ise sadece basketbol antrenmanını uygulamıştır. Egzersizler öncesinde ve sonrasında sporcuların yapısal özellikleri ve biyomotorik performansları belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 11,5 istatistik programından faydalanılmıştır. Gruplar arasındaki ön test-sontest fark puanlarının karşılaştırılması için ?Tek Yönlü ANOVA? Cinsiyet ve gruplar arasındaki ön test-sontest fark puanlarının karşılaştırılması için ise ? İlişkisiz Ölçümler İçin İki Faktörlü ANOVA? modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of aquatic plyometrics and land plyometrics on structural and biomotorical features of adolescent basketball players.Ninety-one adolescent basketball players (48 male, 43 female) between the ages of 13-18 were enrolled in the study. Athletes were randomly allocated in to three groups; aquatic plyometric exercise group (n:31), land plyometric exercise group (n:30) and control group n:30). Study period was 12 weeks. All groups had standardized basketball training exercise. Aquatic and land exercise groups also had plyometrics three times a week. Structural and biomotorical features including; body mass index, one repetition maximum leg strength, 30 meter sprint, vertical jump, flexibility were measured. SPSS 11,5 version was used for the data analysis. ? One Way ANOVA? was used to compare pretest and post test findings of study groups. Diffrences between pretest and psottest findings of genders and groups were analyzed by ?Two Way ANOVA For Independent Sapmles?.