Polarographic determination of diprophyllinum based on periodete oxidation
  1. Tez No: 24286
  2. Yazar: NURİ NAKİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU TOSCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-45- ÖZET Bu çalışmada düz kas gevşetici özelliğe sahip olan Diprophylld num (DPT) için periyodat yükseltgemesine dayalı polarograf ik tayin yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Yükseltgeme tepkimesi için en uygun şartları belirlemek amacıyla reaksiyon hızına etkileyen pH, sıcaklık ve zaman etmenleri a-yrı ayrı incelenmiş ve pH= 6.00-6.50 aralığında 35°C'de 15 dak; beklemenin yeterli olduğu saptanmıştır. Bu koşullarda DPT'nin periyodat yükseltgemesiyle polarografik tayini için kalibrasyon grafiği oluşturulmuş -5 -4 ve 2.0x10 - 3.2x10 M DPT derişim aralığında doğrusallık gözlenmiştir. Grafiğin doğrusal kısımlarının kesim noktasından reaksiyonun 1:1 oranında gerçekleştiği belirlenmiştir. Yöntem, DEVA HOLDİNG A.Ş.nin ürettiği ve 0.15 g/table DPT içerdiği bildirilen DİFİLİN adlı ilaca uygulanmış ve sonuç 0.1539 g/tablet olarak bulunmuştur. Bu sonuca göre yöntemin standart sapması belirtme sınırı -fi ve tayin sınırı sırasıyla 0.56 mg/L (2.19x10 M), 4.19 mg/L (1.65xl0~5 M), 5.85 mg/L (2.3xl0-5 M) olarak hesaplanmıştır. Polarografik olarak saptanan koşullar esas alınarak DPT'nin periyodat yükseltgemesine dayalı tayini için iki spektrof otometrik yöntem denenmiş ve bu yöntemler de DİFİLİN ilaç örneğine uygulanarak polarografik yöntemle kar şı laşt ir ilmi ş tır.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY In this work the polarographic method based on periodate oxidation for the determination of diprophyllinum (DPT) which has smooth muscle property was aimed to be developed. In order to determine the most convenient conditions, the effects of pH, temperature and reaction time on oxidation reaction vrere investigated and pH : 6.00-6.50, temperature : 35 C, reaction time : 15 rain. conditions were determined. Under the these conditions calibration curve was drawn and a straight line was observed in the concentration 5 -4 range between 2.0x10 - 3.2x10 M DPT. The intersection point of two straight line showed that the reaction rate of periodate and diprophyllinum was 1:1. This method was applied to DIFILIN which contains 0.15 g/tablet DPT produced by DEVA HOLDING A.Ş. and the amount of DPT was found as 0.1539 g/tablet. The standart deviation, detection limit and determination limit were found as 0.56 mg/L (2.19xl0~6 M), 4.19 mg/L (1.65xl0~5 M) and 5.89 mg/L (2.3xl0~5 M) respectively. Two spectrophotometric methods were established for the determination of DPT based on periodate oxidation and by applying these methods to DIFILIN it was compared with the polarographic method mentioned above.