Determination of lead contaminations in soil samples
- Tez No: 24285
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ege Bölgesine ait 14 farklı kesimden toprak örnekleri alınmış ve bazı ağır metaller ( Pb,Cu, Zn,Cd ) AAS yöntemi kullanılarak tayin edilmiştir. Bu toprak örneklerinde ortalama Pb, 1173 ppm ; Cu, 890 ppm ; Zn, 211 pmm ; Cd, 21 pmm olarak saptanmıştır. Bu sonuçlar literatür değerleri ile karşılaştırılmıştır. Doğal faktörlerden, motorlu araçların eksozlarından yayılan tetraalkil kurşun bileşiklerinden ve fabrikalardan gelebilecek muhtemel bulaşma kaynakları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY In this work, soil samples were collected from 14 different zones around Aegean region and some heavy metals ( Pb, Cu, Zn, Cd ) were analysed by using AAS. The average metal concentrations in these soil samples were found as follows : Pb, 1173 ppm ; Cu, 890 ppm ; Zn, 211 ppm ; Cd, 21 ppm. These results were compared with the previously reported values. Possible contamination sources, such as industrial plants, tetraalkyl lead compounds spreaded out from the exhaust pipes of vehicles and natural factors like climate were discussed. 62