Tavşanlarda tübülerize edilmiş kulak kıkırdağının vasküler defektlerin onarımında biyolojik stent olarak kullanımı
Application of tubularized auricular cartilage graft as a biological stent on vascular defects in a rabbit model
  1. Tez No: 242882
  2. Yazar: MAHMUT SUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTAF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Geç dönem ven grefti başarısızlığın temel nedenlerinden birisi olan intimal hiperplaziyi (İH) önlemek amaçlı ven grefti etrafına eksternal stent (ES) uygulaması birçok deneysel araştırmanın konusu olmuştur. Bu çalışmada, otojen kıkırdak dokusunun ven greftinde oluşan İH' yi önlemek için eksternal stent olarak kullabilirliğini araştırdık.Çalışmada toplam 24 adet erişkin erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tavşanlar 8'erli gruplar halinde 3 gruba ayrıldı. Femoral arterde oluşturulan 3 cm'lik damar defekti Grup 1 ve Grup 2'de femoral ven grefti ile onarıldı. Grup 2'de ven grefti aurikular kıkırdaktan oluşturulan bir kıkırdak tüp ile sarıldı. Grup 3'de aurikuladan alınan kıkırdak dokusu femoral ven etrafını sarılarak tüp haline getirildi ve üç haftalık prefabrikasyon sonrası kıkırdak konduit kaplı ven grefti alınarak defekt onarımı için kullanıldı.Postoperatif 1. ayda bütün gruplarda ven greftlerinin açıklık oranı %100 idi. Greftler histopatolojik inceleme amaçlı çıkarıldı. Ven grefti intima ve media kalınlıkları ölçüldü, intima / media oranları hesaplandı.Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Vallis varyans analiz testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Grup 2 ve Grup 3'te tespit edilen intimal kalınlıkların kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edildi (p?0.001). Grup 2 ve Grup 3'ün medial kalınlıklarının Grup 1 ile kıyaslandığında anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edildi (p ? 0.001). İntima/media oranları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.005).Tavşanlarda ven grefti etrafına otojen kıkırdak dokusunun ES olarak uygulanmasının ven greftinde İH gelişimini engellemede etkin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Employing external support around vein grafts for prevention of intimal hyperplasia which is one of the main causes of late term vein graft failure has been subject of many studies. In this study we investigate the feasibility of tubularized autogenous cartilage as an external support around vein graft to prevent intimal hyperplasia.Twenty-four New Zealand adult male rabbits were used in this study. They were divided in 3 groups, as 8 rabbits for each group. A vascular defect of 3 cm was created on the femoral artery. The defect was repaired with a femoral vein graft in control group while it was repaired with a cartilage tube around the vein graft which was formed with auricular cartilage graft in group 2. In group 3, cartilage graft harvested from auricula was employed around the femoral vein as a tube and after 3 weeks of prefabrication femoral vein graft with overlying cartilage tube was harvested as an autogenous vascular conduit for the repair of vascular defect.At 1 month, patency rate was 100% in all groups. Vein grafts were removed for histopathological investigation. Intimal and medial thicknesses were measured and intimal/medial layer rates were calculated.The data were statistically analysed using Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U-test. Medial and intimal thickening were significantly less in group 2 and 3 compared to the unsupported control group (p?0.001).Autogenous cartilage graft used as an external support around vein graft was found to be effective in rabbits in prevention of intimal hyperplasia.