Ratlarda ven grefti yaşayabilirliği üzerine 4-hidroksi-2,2,6,6-tetrametilpiperidin -1- oksil'in (tempol) etkilerinin araştırılması
Investigation on the effect of 4-hydroxy-2,2,6,6,-tetramethylpiperidine-1-oxyl (tempol) on survival of vein grafts in rats
  1. Tez No: 242960
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mikrocerrahi girişimlerden sonra meydana gelen restenozun en önemli sebeplerden birisiintimal hiperplazidir. Bu çalışmada antioksidan ajanlardan Süperoksit Dismutaz mimetiketkiye sahip olan Tempol'ün ratlarda oluşturulan femoral arter defektini femoral ven grefti ileonarımı sonrasında intimal hiperplazi gelişimini önlemede Tempol'ün etkinliğini araştırmayıamaçladık.20 adet Wistar türü Albino rat, her grup 10'arlı olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Femoralarterde 2 cm lik bir defekt oluşturuldu ve oluşan defekt aynı taraf kasıktan alınan femoral vengrefti ile onarıldı. Postoperatif 25 gün intraperitoneal olarak bir gruba Tempol diğer gruba iseSF uygulandı. Deney sonunda kan ve damar örnekleri alındı. Spesmenler HE ve Verhoeff'unelastik boyası ile boyandı. Biyokimyasal olarak serumda Total Antioksidan Kapasite, ToplamOksidasyon Seviyesi, Paraoxonase-1 düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Intimal hyperplasia is among the major causes of restenosis that occurs aftermicrosurgical interventions. In this study, we aimed at investigating the effects of Tempol,which has a superoxide dismutse-mimetic action, on preventing intimal hyperplasia onfemoral vein grafts in rats.20 Wistar species Albino rats were seperated into two groups, as ten rats in each group. A2 cm-long defect was created on the femoral artery and then repaired with ipsilateral femoralvein graft. During the postoperative 25 days, intraperitoneal Tempol was applied to the studygroup, whereas isotonic sodium chloride was applied to the control group. At the end of thisperiod, blood samples and vein specimens were obtained. The specimens were then stainedwith HE and Verhoeff?s elastic stain. Biochemically, the serum was analysed for TotalAntioxidant Capacity, Total Oxidation Level, and Proxanase-1 level.