Primer mediastinal kitle ve kistler
Primary mediastinal tumors and cysts
  1. Tez No: 242959
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AnabilimDalı'nda Temmuz 2002 ? Temmuz 2009 tarihleri arasında mediastinal kitle vekist nedeniyle takip edilen 86 olgu incelendi.Olgular yaş, cinsiyet, şikayet, lezyon lokalizasyonu, girişim yolu, yapılanrezeksiyon ve histopatolojik tanı açısından retrospektif olarak değerlendirildi veliteratür bilgileri ile karşılaştırıldı.Anterior mediastende en sık timik neoplaziler, lenfomalar ve intratorasiktiroid saptandı. Visseral kompartmanda en sık lenfomalar, paravertebral sulkustaise en sık nörojenik tümörler görüldü. Bronkojenik kistler, en sık görülenmediastinal kistik lezyonlar idi ve çoğunluğu visseral kompartmandabulunuyordu.Mediastinal kitle ve kistlerin tanısında lezyon lokalizasyonu ve klinikbulgular her ne kadar yardımıcı olsa da kesin tanı için histopatolojikdeğerlendirme vazgeçilmezdir. Doğru histopatolojik değerlendirme için de yeterlimateryal örneklenmesi ve birçok lezyonun spesifik tedavisi için mediastinalkitlelerde cerrahi halen en önemli tanısal ve terapötik modalitedir.
Özet (Çeviri)
Eighty six patients who admitted to Gazi University Departmant ofGeneral Thoracic Surgery with diagnosis of primary mediastinal cysts and tumorsbetween July 2002 and July 2009 are investigated.All of the patient were analysed retrospectively for age, gender, complaint,lession localication, surgical procedure and histopathological diagnosis. Wecompared our results with existing literature.The most common tumor of the anterior mediastinum is thymoma.Lymphomas were the most common tumors dedected in visceral compartmant andneurogenic tumors were common in paravertebral sulcus. Mediastinal cysyts wereusually located in visceral compartmant and among them bronchogenic cysts weremost common.Although lession location and clinical findings are helpful in determinationof mediastinal cysts and tumors, tissue diagnosis is almost always required.Surgery is compulsory for adequate tissue sampling and it is stil the mostimportant diagnostic and therapautic procedure.