Spinal enstrümantasyonda kullanılan pedikül vidalarının alaşım analizi
Compound analysis of pedicle screws used in spinal instrumentation
  1. Tez No: 243082
  2. Yazar: LEVENT FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. METİN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada dış merkezde opere edilerek çeşitli yakınmalarla kliniğimize başvurmuş ve reopere edilerek pedikül vidaları çıkartılan hastalardan 12'si randomize olarak seçilerek pedikül vidalarının pediküle giren kısımlarının madde analizi yapılarak yerli ve yabancı birçok farklı kaynaktan elde edilmiş olan vidaların alaşımları (titanyum, alüminyum ve azot)arasında farklılık ortaya konarak özellikle kırılma nedeniyle çıkartılan vidaların alaşımının sağlam vidaların alaşımıyla farklılık gösterip göstermediği üzerinde duruldu.Çalışmanın amacı spinal enstrümantasyonun başarısız olduğu vakalarda pedikül vidalarının alaşımının bu yetersizlikte herhangi bir fonksiyonunun olup olmadığını belirlemekti.İstatistiksel Analiz Mann-Whitney ve Kruskal Vallis testleri yapılarak elde edildi.Yapmış olduğumuz istatistiksel analiz sonucunda üzerinde çalıştığımız örneklerde vida alaşım oranlarının dayanıklılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını gözlemledik. Bu veriden yola çıkarak, vida boyutu ve hasta ve endikasyonla ilgili faktörler daha ön plana çıkmaktadır. Enstrümanlı spinal füzyon kararı vermeden önce doğru hasta seçimi, doğru endikasyon ve özellikle postoperatif dönemde hastanın uyması gereken yaşam tarzı kuralları net biçimde ortaya konmalıdır
Özet (Çeviri)
İn this study we retrospectively analysed patients that were reoperated in our clinic due to failed spinal fusion with instrumentation. 12 of these patients were randomly selected and the pedicle screws were analysed to determine the compound of the screws.The screws were analysed for the amounts of titanium , aluminium and nitrogen We aimed to determine whether the compound of the screws played a role in failure of the surgery and especially whether there was a difference between compound of the broken screws and the intact ones.Statistical analysis was made usin Mann-Whitney and Kruskal Vallis tests.There was no statistically significant difference between the broken and intact screws in regard to compound.This result made us think about factors like screw size, patient selection and establishing the right indication.Before considerig spinal fusion with instrumentation the right patient, right indication , right materials and strict rules in the postoperative period should be regarded