Anestezi cihazının dezenfeksiyonunda Actosept® ile Bacoban®'ın etkinliğinin karşılaştırılması
Disinfection of the anaesthesia machine: Comparison of the effectiveness of Actosept® and Bacoban®
  1. Tez No: 243083
  2. Yazar: SİBEL AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ameliyathanelerde kullanılan cihazların hastane enfeksiyonu kaynağı olupolmadığı ve dezenfeksiyonları konusunda bir çok çalışma olmasına rağmen anestezicihazları yeterince araştırılmamıştır.Prospektif klinik bir çalışma ile anestezi cihazlarındaki kontaminasyonusaptamak, iki dezenfektanın (Actosept, Bacoban) etkinliğini karşılaştırarakameliyathanelerin daha güvenli hale getirilmesine katkıda bulunmaktır.On iki ameliyat salonu; Hastane (Grup H)(n=6) ve Bacoban grubu (GrupB)(n=6) olmak üzere ikiye ayrıldı. Gruplar ve uygulanan dezenfeksiyon işlemlerihakkında anestezistlere bilgi verilmedi.Her iki gruptaki anestezi cihazları sabah saat 0700'de Actosept ile dezenfekteedildikten sonra 07.30'da anestezi cihazının 5 ayrı bölgesinden (solutma balonu,vaporizatör, flowmetre, APL valvi, aspiratörün açma-kapama düğmesi) sürüntüleralındı.Grup H'de ?Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi?nin önerileri doğrultusundaanestezi cihazlarının dezenfeksiyonu her sabah Actosept'le sürdürüldü.Grup B'de 1.gün sabah sürüntü alındıktan sonra anestezi cihazları Bacobanpüskürtülerek dezenfekte edildi. 15 gün boyunca başka bir dezenfeksiyon işlemiuygulanmadı.Her iki grupta 1. gün ameliyatlar başlamadan önce, 1., 5., 10. ve 15. günlerdesaat 17.00'de olmak üzere toplam 150 sürüntü alındı. Alınan sürüntüler gruplarıbilmeyen bir mikrobiyolog tarafından kültüre alınarak işlemlendi. Elde edilen sonuçlarSPSS 15.0 programına yüklendi. İstatistiksel analizde, Pearson Chi-Square, Fisher'sExact Test, McNemar testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Operation room devices are well searched about nosocomial infection sourcesand disinfection. Nevertheless there aren?t enough studies about anaesthesiamachine.The aim of this clinical study is to determine the contamination of theanesthesia machine with a prospective manner and to provide safety of the operatingroom with comparison of two disinfectants (actosept, bacoban).12 operating room were divided into two groups; hospital (Group H)(n=6) andBacoban group (Group B)(n=6). Anaesthesists haven?t been informed about thedisinfection procedures and groups.In both groups, anaesthesia machines were disinfected with actosept at 07:00am in the morning. At 07:30 am, swabs were taken from five different regions ofanaesthesia machines.(breathing system bag, vaporiser dials, flow control knobs,adjustible pressure limiting (APL) valve, aspirator switch)According to the rcommdaions of the ?hospital infection control committee?,every morning disinfection of anesthesia machines were continued with Actocept inGroup H.In the first day, for Group B bacoban spray was applied to the surfaces ofanesthesia machines for disinfection, after taking swabs. Than during 15 days nodisinfection was applied.For both groups, 150 swabs were taken; in the first day before theoperations,than 1., 5., 10. And 15. days at 17:00. Swabs were culturated andprocessed by a microbiologist who was?nt aware of the group that sample belong to.4The results were loaded to SPSS 15.0 programme. For statistical analysis, pearsonchi-square, fisher?s exact test and McNemar tests were used.