Bipolar tip ı bozukluğu olan ergenlerde serumda beyinden köken alan nörotrofik faktör düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum BDNF levels in adolescents with bipolar disorder type I
- Tez No: 243081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F.NESLİHAN İNAL EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk (BB) Tip I tanılı ötimik ergenlerde immunoassay yöntemi kullanarak hastalıkla ve tedavi ile ilgili değişkenlerin serum BDNF düzeylerine etkisini araştırmak ve serum BDNF düzeylerini sağlıklı ergenlerle karşılaştırmaktır.Yöntem: Olgu grubunu, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD'de izlenmekte olan ve Haziran 2008-2009 tarihleri arasında DEÜTF Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD'ye başvurup DSM IV tanı ölçütlerine göre BB tip I tanısı alan 15-19 yaş arası 25 olgu oluşturmuştur. Çocuklar İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS P-L) ve Washington Üniversitesi Çocuk ve Gençler için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Ölçeği - Şimdiki Zaman ve Yaşam Boyu (WASH-U-K-SADS) duygulanım modülü ile tüm olguların tanıları kesinleştirilmiştir. Kontrol grubunu, üniversitenin epidemiyolojik kapsama alanından seçilen ve psikiyatrik değerlendirme sonucunda herhangi bir psikiyatrik tanı almayan 15-19 yaş arasındaki 17 ergen oluşturmuştur. BDNF ölçümü için ticari sandviç-ELİZA kiti kullanılmıştır (Millipore, ChemiKine, CYT306) . Olgularda ötimik fazda kan örneği alınmıştır. Ötimik fazda olma ölçütü, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) puanların 7'nin altında olması kabul edilmiştir.Bulgular: Olgu grubu ve kontrol grubu arasında serum BDNF düzeylerinin karşılaştırılması sonucunda her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Olgu grubunda lityum kullanan olguların serum BDNF düzeyleri, kullanmaya göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur.Sonuç: Ergen örnekleminde ötimik dönemde BDNF düzeylerinin erişkin ötimik örneklemlerde olduğu gibi normal saptanması, bu yaş dönemine özgü olabileceği gibi erişkin ve çocukluk çağı BB' un altta yatan nörobiyolojik temellerinin benzer olduğunu düşündürebilir. Çocukluk çağı BB' un daha erken dönemlerinde ve hastalığın farklı dönemlerinde BDNF düzeylerini değerlendiren çalışmalar ve gelişim dönemleri arasındaki bu düzeylerdeki farklar, erken başlangıçlı BB ile geç başlangıçlı BB arasında altta yatan patofizyolojiyi ve BDNF'nin beyin gelişimdeki rolünü anlamaya yardımcı olacaktır.K
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the present study is to investigate whether the variables of the disorder effect serum BDNF levels in the adolescents with Bipolar Disorder type I and to compare the possible serum BDNF level changes with healthy adolescents.Method: Twenty five adolescents aged between 15 and 19 with Bipolar Disorder type I according to DSM-IV criteria that either already been followed up or got the diagnosis after their admission to Dokuz Eylül University, Department of Child and Adolescent Psychiatry between June 2008 and June 2009 were included in the study. The diagnosis of all cases was established using K-SADS P-L and affective module of WASH-U-K-SADS. Seventeen adolescents between 15 and 19 years old and without any psychiatric diagnosis were included in the healthy control group selected from epidemiologic catchment area of the university. BDNF serum levels were measured with sandwich-ELİSA, using a commercial kit according to the manufacturer?s instructions (Millipore,ChemiKine,CYT306.) The blood samples were taken during euthymic phase. The phase of euthymia was defined according to YMRS (Young Mania Rating Scale) and HAM-D (Hamilton Depression Rating Scale) and the scores below 7 were considered as euthymia in both scales.Findings: The evaluation and comparison of BDNF serum levels between the patient and the control group revealed no significant difference. In the patient group, the patients treated with Li, had significant lower BDNF levels than the others.Result: Normal BDNF serum levels we found in euthymic state in adolescents and early adulthood, similar to normal BDNF levels in adult BB samples, may be related to developmental level and age range of our study group, but it may also show a common neurobiological basis of pediatric and adult bipolar disorder. Further investigations evoluating BDNF levels in early stages of pediatic bipolar disorder in different mood states and BDNF level changes in different developmental stages will help to identify the underlying pathophysiology of early-onset and late-onset bipolar disorder and the role of BDNF in this pathophysiology and in brain development.