İlk trimester taraması ve gebelik komplikasyonları ilişkisi
Association between first trimester screening and adverse pregnancy outcomes
- Tez No: 243106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İlk trimester maternal serum PAPP-A, serbest ß-hCG düzeyleri ve NT ölçümlerinin, gebelik komplikasyonları (spontan abortus, erken membran rüptürü, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi, gebeliğin indüklediği hipertansiyon, gestasyonel diyabet, fetal ölüm, oligohidramnios, polihidramnios) ile ilişkisini araştırmakGereç ve yöntem: Ocak 2006-ağustos 2008 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Obstetri Polikliniğine 10-14. haftalar arası başvurarak ilk trimester taraması yapılan, hastanemizde takipli ve doğumunu hastanemizde gerçekleştiren 1552 tekiz gebelik incelendi. Maternal serum PAPP-A, serbest ß-hCG düzeyleri ve NT ölçümleri; spontan abortus, erken membran rüptürü, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi, gebeliğin indüklediği hipertansiyon, gestasyonel diyabet, fetal ölüm, oligohidramnios, polihidramnios gelişen gebelikler ile komplikasyon saptanmayan gebeliklerde karşılaştırıldı.Sonuçlar: En sık rastlanılan gebelik komplikasyonu gestasyonel diabetes mellitus idi (n=159, %10.2). İlk trimester maternal serum PAPP-A, serbest ß-hCG düzeyleri ve NT ölçümleri ile plasenta previa, gebeliğin indüklediği hipertansiyon, erken doğum, erken membran rüptürü, makrozomi ve polihidramnios arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). PAPP-A 95 persentil değerleri ile preeklampsi arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.02). ß-hCG ile gebelik komplikasyonları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. NT yüksekliği >95 persentil ile düşük doğum ağırlığı (
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relation between maternal serum PAPP-A, free B-hCG values and NT measures and pregnancy complications (spontaneous abortion, premature rupture of membranes, preterm premature rupture of membranes, preterm labor, low birth weight, preeclampsia, pregnancy induced hypertension, gestational diabetes, intrauterin fetal death, oligohydramnios, polyhydramnios).Material And Method: We studied 1552 singleton pregnancy at 10-14 gestational weeks, who admitted to DEU Medical School Obstetry outpatient clinic between 2006 January and 2008 August for first trimestr screeening ,and followed and delivered in our hospital. Maternal serum PAPP-A, free ß-hCG levels and NT measures were compared between the group without complications and in the group with complications as spontaneous abortion, premature rupture of membranes, preterm premature rupture of membranes, preterm labor, low birth weight, preeclampsia, pregnancy induced hypertension, gestational diabetes, fetal death, oligohydramnios, polyhydramnios.Results: The most frequent gestational complication was gestational diabetes (n=159, 10.2%).There wasn't a significant relation between first trimester maternal serum PAPP-A, free ß-hCG levels and NT measures and pregnancy induced hypertension, placenta previa, preterm labor, premature rupture of membranes, preterm premature rupture of membranes, macrosomia and polyhydramnios (p>0.05). There were significant relations between PAPP-A 95% and preeclampsia was significant (p=0.02). Gestational complications and ß-hCG relation wasn't significant. High NT and, low birth weight (