Eskişehir toryum yataklarına yakın yerleşim bölgelerinde üretilen tahıllardaki toryum ve ürünleri konsantrasyonunun belirlenmesi
- Tez No: 24318
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Eskişehir-Sivrihi sar-Kızılcaören Toryum Bölgesindeki tarımsal alanlardan alınan toprak ve bitki örneklerinin doğal radyoaktivite içerikleri yüksek enerji gama spektros kop! yöntemi kullanılarak saptandı. Topraklar içinde eşdeğer toryum ve uranyum düzeyleri toryum için 1.9-129.4 ppm, uranyum için ise 0.3-73.8 ppm arasında değişmektedir. Ayrıca topraklarda eTh/eU oranları genelde 3'den büyük gözlenmiştir. örneklerin Th-228 ve Ra-226 içerikleri kuru madde de Bq/kg olarak ölçüldü. Bitkilerin Th-228 ve Ra-226 düzey lerinde büyük farklılıklar gözlendi. Th-228 değeri 0.02- 1.74 Bq/kg arasında değişmekte ve günlük alınan ortalama Th-228 içeriği için 0.3 Bq.gun" dir. Buğday örneklerinde Th-228 ve Ra-226 düzeyleri normal topraklardaki verilere göre daha yüksek bulundu. Alım faktörleri de hesaplandı -4 -3 ve 10 - 10 basamağında hesaplanan alım faktörleri literatürde yayınlanan verilerle uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural radioactivity contents of soil and plant samples from the agricultural lands of Eski şeni r-Sivrihi sar Kızılcaören Thorium Region have been determined by using a high energy gamma spectroscopy method. The levels of equilibrium thorium and uranium in the soils ranged from 1.9 to 129.4 ppm for thorium and from 0.3 to 73.8 ppm for uranium. Moreover it has been found that eTh/eU ratios in soils generally were greater than 3. Th-228 and Ra-226 contents of the samples were measured in Bq/kg dry sample. Large variations were observed in the Th-228 and Ra-226 levels of the plant. The content of Th-228 varies from 0.02 to 1.74 Bq/kg and the average daily intake of Th-228 has been estimated as 0.3 Bq.d. Th-228 and Ra-226 levels of wheat samples were found to be higher then limits given for normal soils. Uptake factors -4 were also calculated and found to be of the order 10 to -3 10 which is in agreement with the data published in the literature.