Mangan fiber yöntemiyle sulardan radyum adsorbsiyonunda Fe+3 iyonlarının etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 24319
  2. Yazar: İLKNUR DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN R. KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-II- OZET İçme ve kullanma sularında radyum konsantrasyonu tayininde ve ayrıca bu tür suların radyumdan arıtılmasında kullanılan temel yöntemlerden biri, sudaki radyumun MnO" yüklenmiş akrilik fiber üzerine adsorbe edilmesidir, Mn-fiberin radyum adsorbsiyon verimi çok yük sek^ olduğundan yöntem doğal sulara kolaylıkla uygulana bilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta analiz- + 3 lenecek sularda bulunabilecek Fe iyonlarının konsan trasyonlarıdır. Mn-fiberin radyum adsoybsiyon verimini / etkilemektedir. / Bu çalışmada, değişik konsantrasyonlarda Fe içe ren standardize su örneklerindeki Ra-226'nm, Mn-fiber üzerindeki adsorbsiyonu incelenmiştir. Yöntem 20 köyden alınan içme sularına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY One of the basic methods which is used to determine the concentration of radium in the drinking water is the adsorption of radium present in the water to acri- lic fiber with MnO". Since the efficiency of the adsorp tion of radium to Mn -fiber is quite high and this method can be applied to the natural waters (stream waters) easily. In Jthe application of this method, one has to + 3 be careful about concentration of Fe ions in the water which affects the efficiency of the adsorption of radium to Mn-fiber. At this study; we have analyzed the adsorption of Ra-226 to Mn-fiber in the water that was standardized +3 at different concentration of Fe ions and this method has been applied to the drinking water sampled at 20 different villages. / / /