Rejyonal anestezi uygulanan hastalarda difenhidraminin sedasyon ve postoperatif analjeziye etkisi
The effectsof diphenhydramine on sedation and postoperative analgesia at patients to whom regional anaesthesia have done
- Tez No: 243198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada rejyonal anestezi uygulanan hastalarda difenhidraminin intraoperatif ve postoperatif dönemlerde sedasyon, hemodinami ve analjezi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem ve Gereç: Çalışmamız ADÜTF Ameliyathanesinde, 6 Haziran ? 20 Kasım 2008 tarihleri arasında 16-70 yaş arası, ASA klinik sınıflaması I-III olan, elektif cerrahi ile spinal anestezi planlanan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hastayı içermektedir.Preoperatif ve operasyon boyunca; rutin monitorizasyon uygulandı. Bromage skalası, duyu bloğu seviyesi, 5 nokta sedasyon skalası kullanıldı. Ağrı düzeyleri VAS ile değerlendirildi.Gruplar randomize olarak üçe ayrıldı. Hastalara damar yolu açıldıktan sonra GDH20'ye 20mg difenhidramin + 2ml SF (n=50), GDH40'a 40mg difenhidramin (n=50), GK'e 4ml SF (n=50) verildi. İlaçlar verildikten 15dk sonra spinal anestezi yapıldı.Duyusal bloğun T10'a ulaşma süresi, maksimum duyusal blok seviyesi, duyusal bloğun L1'e gerileme süresi, motor ve duyusal bloğun sonlanma süreleri kaydedildi.Hastalar postoperatif derlenme ünitesinde ve servislerinde altı saat boyunca takip edildi. Bu süreçte tüm hastalar; ek analjezik ihtiyacı, yan etki ve VAS açısından kaydedildi. Postoperatif VAS değeri 4 ve üzeri olan hastalara analjezik ilaç diclofenak potasyum (diclomec) intramüsküler olarak yapıldı.Bulgular: Hastaların demografik verileri, operasyon süreleri ve hemodinamik veriler açısından gruplar arasında bir fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: At this study, we aim to study the effects of diphenhydramine on sedation, hemodynami and analgesia at intraoperative and postoperative periods at the patiens to whom regional anaesthesia have doneMaterials and Methods: Our study is done at Adnan menderes Univercity Medical School Operation rooms between the dates of June 6th-November 20th 2008. 150 patients who are between the ages of 16-70, accepteiol to join the the study, planning to be done regional anaesthesia for elective surgery and ASA clinical classification is I-III are enrolled in this study.Preoperatively and intraoperatively; routine monitorisation is done. Bromage scala, the level of sensorial block and 5 point sedation scala are noted at 5, 10, 30, 60, 360th minutes. The pain levels are evaluated by VAS intraoperatively and postoperatively.The groups are divided into 3 randomized. After placing a intravascular catheter and administered 20mg diphenhydramine+ 2ml %0,9 NaCl solution (n=50) to GDH20 and 40mg diphenhydramine to GDH40 (n=50) and 4ml %0,9 NaCl solution (n=50) to GK. After administering the drugs have done spinal anaesthesia.The time that sensorial block attained to T10 level, max sensorial block level, The patients aret the time that sensorial block retards to L1 level and the ending times of motor and sensorial blocks are recorded.The patients are controlled at the postoperative room and in their rooms at services for 6 hours. At this time the patients are evaluated for additional analgesic supply; adverse effects and VAS and then recorded again. To patients whose postoperative VAS level is 4 and above 4 diclomec (Diclophenac Potasium) as an analgesic agent is administered intramusculary.Findings: There wasn?t a difference between groups for demographic data, operation times and sex.