Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda ekstrakraniyal karotid arterlerin, vertebral arterlerin ve beyin kan akım volümünün doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of extracranial carotid arteries, vertebral arteries and brain blood flow in osas patients with doppler ultrasonography
- Tez No: 243272
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS), solunumla ilgili uyku bozuklukları içinde incelenen ve vücuttaki birçok sistemi ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur.OUAS'ın serebrovasküler hastalıklar için önemli ve bağımsız bir risk faktörü olduğu son yıllarda giderek anlaşılır hale gelmiştir. Kardiyak, serebral ve vasküler hastalıkların gelişmesinde etkili olan mekanizmaların ortaya konulması ve eşlik eden OUAS'ın prognozu kötü etkilediğinin gösterilmesi, bu ilişkinin önemini daha fazla vurgulamaktadır.Bu çalışma OUAS'ın karotid arterler, vertebral arterler ve beyin kan akım volümü üzerine olan etkilerini doğrudan gözlemek için planlanmıştır.OUAS'ın serebrovasküler etkilerinin patofizyolojisinde, apne, hipoksi, vasküler endotel fonksiyon bozukluğu, oksidatif stres artışı, enflamasyon, koagülasyon bozukluğu ve metabolik komplikasyonlar yer alır.Çalısmaya çeşitli nedenler ile Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uyku laboratuarında uyku testi yapılan 90 olgu(56 erkek, 34 kadın) dahil edildi. Olgular uyku testinde saptanan apne-hipopne indekslerine (AHİ) göre OUAS ve kontrol grubu olacak şekilde 2 gruba ayrıldı.Ana karotid arterler (AKA), internal karotid arterler (İKA) ve vertebral arterler (VA) Doppler ultrasonografi ile incelendi. Tüm damarların pik sistolik hız (PSH), end diyastolik hız (EDH), rezistif indeks (RI) ve lümen çapları ölçüldü, akım miktarları hesaplandı. AKA ve İKA intima-medya kalınlıkları (İMK) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a chronic respiratory sleep disorder associated with multi-system disorders in the body.OSAS has been shown to be an independent risk factor in cerebrovascular diseases. In addition to worse prognosis and higher mortality rates in comorbidity, the demonstration of mechanisms by which OSAS leads to cardiac, cerebral and vascular diseases better emphasizes the importance of OSAS and its treatment.This study is designed to evaluate the direct effects of OSAS on carotid artery, vertebral artery and cerebral blood flow volume progression.The underlying pathogenetic mechanisms of cerebrovascular diseases in OSAS are very complicated, and include apnea, hypoxia, vascular endothelial dysfunction, oxidative stres, inflamation, coagulation disorders and metabolic disturbances.Study population consisted of 90 patients (56 male, 34 female) who had been evaluated for OSAS by sleep study in Cumhuriyet University Faculty of Medicine Chest Diseases Department sleep laboratory for suspected symptoms. Patients were classified into 2 groups according to the apnea-hypopnea index (AHİ) reflecting the severity of obstructive sleep apnea syndrome.The common carotid arteries (CCA), internal carotid arteries (ICA) and the vertebral arteries (VA) were examined using Doppler ultrasonography. Peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), resistive index (RI), and luminal diameters of the vessels were measured, and flow volumes were calculated in all the arteries. The common and internal carotid arteries intima-media thickness(IMT) were measured. The mean CCA and ICA IMT value were 0,82±0,1 mm, 0,62±0,1 mm in the OSAS patients; 0,69±0,1 mm, 0,51±0,08 mm in control patients.