Kronik obstrüktif akciğer hastalığında mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler
The factors that effect mortality and morbidity in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 243271
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tüm dünyada önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan bir hastalıktır. Diğer hastalıkların mortalitesi düşerken, KOAH' ın mortalitesi gittikçe artmaktadır. Günümüzde KOAH'da yaşam süresini uzattığı bilinen tek tedavi yöntemi uzun süreli oksijen tedavisidir (USOT). Ayrıca sigara içiminin bırakılması yıllık FEV1 kaybını azaltarak mortaliteyi olumlu etkilemektedir. KOAH' lılarda mortalite ve morbidite üzerine etkili başka faktörlerin de olup olmadığını araştırmak için bu çalışma planlandı.Kliniğimizde [1 Ocak - 31 Aralık 2002] tarihleri arasında KOAH akut alevlenme tanısı ile yatan toplam 209 hastadan, 2008 yılında yani 6 yıl sonra yaşam bilgisine ulaşılan 178 hasta çalışmaya alındı. Grup I (yaşayan) ve Grup II (ölen) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup I'deki 64 hastanın yaş ortalaması 63,17±8.72 yıl ve Grup II'deki 114 hastanın yaş ortalaması 66,32±8,68 yıldı. Grup I'deki 64 hastanın 36 sı erkek (%56,3), 28'i (%43,8) kadın, Grup II'deki 114 hastanın 83'ü (%72,8) erkek, 31'i (%27,2) kadındı. Çalışmamızda Grup I' de 31 olgu (%60,8), Grup II' de 62 olgu (%68.9) aktif sigara içicisiydi.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is an important disease that causes mortality and morbidity wordwide. While mortality of other diseases are decreasing, mortality of COPD is increasing progressively. Today only treatment known to increase life expectancy of COPD patient is Long Term Oxygen Therapy (LTOT). Additionally cease of smoking effects mortality positively by decreasing yearly loss of FEV1( Forced Expiratuar Volüme 1). This study planned to see if there is other factors effecting the mortality and morbidity of COPD patients.209 patients who administered to our clinic between 1 January 2002 and 31 December 2002 for acute exacerbatıon of COPD, of those 178 patients whose information obtained contributed to our study and divided into two groups. Group I (Alive) Group II (Dead). Average age of 64 patients in Group I was 63,17±8.72 years, in Group II average age of 114 patients was 66,32±8,68. 36 of 64 patients in Group I was male (56.3 %), 28 was female (43.3%). 83 of 114 patients in Group II was male (72,8 %), 31 was female (27,2 %). 31 subjects in Group I (60.8 %) and 62 subjects in Group II (68.9 %) were smokers.