Otogreftli pterjium eksizyonu yapılan hastalarda topikal Bevacizumab'ın pterjium nüksüne etkisi
The effect of topically Bevacizumab usage upon ptergium relapse after ptergium excision with autograft
- Tez No: 243285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmamızda, primer ve nüks pterjiumlu hastalarda, otogreftli pterjium eksizyonu sonrası topikal bevacizumab kullanımının pterjium nüksüne olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Kliniğimizde prospektif olarak planlanan bu çalışmada, Ocak 2007-Mart 2009 tarihleri arasında primer ve nüks pterjium tanısı almış 60 göze otogreftli pterjium eksizyonu yapıldı. 30 göz cerrahi sonrası en az 1 ay topikal bevacizumab günde 4 kez (5mg/ml) kullandırıldı. Kontrol grubu olarak alınan 30 göz ise sadece otogreftli pterjium eksizyonu yapılıp iki grup arasındaki nüks oranları karşılaştırıldı. Korneayı 2mm geçmiş pterijiumun olması, yanma, batma, sulanma gibi kronik iritatif semptomların varlığı, göz hareketlerinde kısıtlılık ve diplopinin olması, pupiller alana yaklaşmış olması ve kozmetik nedenlerden dolayı ameliyata istekli olan hastalar çalışmaya dahil edildi.Topikal bevacizumab kullanan gruptaki bireylerin yaşları ortalaması 50,62±14,18, kontrol grubundaki bireylerin yaşları ortalaması 49,26±11,41 olarak bulunmuştur. Topikal bevacizumab kullanan gruptaki bireylerin 13'ü erkek (%54,2), 11'i kadın (%45,8), kontrol grubundaki bireylerin 18'i erkek (%78,3), 5'i kadın (%21,7) idi. Cinsiyet yönünden gruplar arası farklılık önemsizdir (P>0,05).Topikal bevacizumab kullanan 30 gözün 6'sında (%20,0) nüks görülürken, kotrol grubundaki 30 gözün 10'unda (%33,3) nüks görülmüştür. Her iki grupta nüks etme oranı incelendiğinde gruplar arası farklılık önemsiz bulunmuştur (P>0,05).Gruplar arasında nüks oranlarında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olmaması nedeniyle, bu çalışma otogreftli pterjium eksizyonu sonrası topikal bevacizumab kullanımının piterjium nüks oranını etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the effect of topically bevacizumab usage upon pterygium relapse after pterygium excision with autograft in the patients with primary and relapse pterygium.In our prospective study, the pterygium excision with autograft has been performed to sixty patients that primary and relapse pterygium, diagnosed between January 2007 and March 2009. After surgery, topically bevacizumab were used four times in a day (5mg/ml) during at least one month by thirty patients. Thirty patients that were selected as the control group, were performed only pterygium excision with autograft.The relapse rates between two groups were compared. Possession of pterygium that is 2mm inside of cornea, the existence of chronic irritative symptoms like burning, sting, dilution, disability in eye movements and presence of diplopia, its getting close to pupillary area and because of cosmetic reasons patients which are willing to surgery have been included in to the study.The mean age of patients in the group that used bevacizumab is 50,62±14,18 and the mean age of patients in the control group is 49,26±11,41.13% of patients in the group which used tropical bevacizumab were men (%54,2), 11% were women (%45,8). 18% of patients in the control group were men (%78,3), 5% were women (%21,7). There were no statistically significat difference between the groups for ege and sex ( P>0,05).The relapse was seen in six patients (%20,0) that used topically bevacizumab. In the control group the relapse was seen in ten patients (%33,3). There were no statistically significat difference between the groups for the rate of recurrence (P>0,05).Because there are not significant statistical differences in relapse rates between groups, this study shows that the usage of topically bevacizumab after pterygium excision with autograft has no effect on the rate of pterygium relapse