Şanlıurfa Bölgesinde pterjiumlularda human papillomavirüs sıklığı ve etyolojideki rolü
  1. Tez No: 156991
  2. Yazar: MELİKE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma kliniğimizde pterjium eksizyonu uygulanan olgularda, pterjium etyopatogenezinde Human Papilloma Virüs'ün (HPV) rolünü değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2001 ile 2003 yılları arasında primer ve nüks pterjium nedeniyle başvuran ve primer konjonktival kapama veya limbal konjonktival otogreftli pterjium cerrahisi uygulanan 40 hastadan alınan pterjium doku materyalleri kullanılmıştır. Çalışmamız Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış ve üniversitemiz Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. Çalışma kapsamına ortalama yaşı 52,8±16,78 (26 ile 84 arası) olan, 25'i kadın, 15'i erkek olmak üzere toplam 40 hasta alındı. Ameliyathanede eksize edilen ve özel şartlarda saklanan pterjium doku materyallerinde Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) tekniği ile HPV varlığı araştırıldı. PCR analizinde 2 (%5) olguda HPV tespit edildi. Alt grup analizinde primer pterjium olgularında HPV tespit edilemezken, nüks pterjiumlu 2 (%50) olguda HPV tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study was carried out in our clinic to evaluate the role of Human Papillomavirus at the etiopathology of the pterygium. The study comprimised pterygium tissue materials of 40 patients, who had primary conjunctival excision or limbal conjunctival autograft surgery because of primary or recurrent pterygium at Department of Ophthalmology of Harran University Faculty of Medicine between 2001 and 2003. The study was approved by Ethic Committee of the Faculty and supported by Investigation Fund of our university. With a mean age of 52,8±16,78 years (ranged 26-84), 25 female and 15 male subjects were recruited into the study. The pterygium tissue materials, which were excised in operation room and stored at special conditions, were analyzed with Polymerase Chain Reaction (PCR) technique for the existance of HPV. HPV was detected in 2 (%5) of pterygia. In subgroup analysis, HPV was detected in 2 (%50) of recurrent and none in primary pterygium.