Tendonun kemiğe tespitinde siyanoakrilat kullanımının biyomekanik olarak incelenmesi
The biomechanical analysis of tendons fixation method to bone with cyanoacrylate
  1. Tez No: 243287
  2. Yazar: İSMAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ligament ve tendonların başarılı transplantasyonu veya transpozisyonu için fiksasyon teknikleri çok önemlidir. Bir çok post-op rehabilitasyon protokolünde; amaç full hareket açıklığına bir an evvel ulaşmak ve fonksiyonlara erken dönüşü sağlamaktır. Bu nedenle yeterli ve uygun tespit şarttır. İdeal olarak fiksasyon gücü; ligament ve tendonların normal aktiviteleri için gerekli olan güç ile aynı ve ya üzerinde olmalıdır. Ek olarak fiksasyon tekniği iyileşmeye engel olmamalı, uzun süre kullanıma uygun olmalı ve ya kolay çıkarılabilmelidir. Büyük hayvanların (keçi, köpek, koyun, dana, domuz ve maymun) tendon ve ligamentleri fiksasyon için uygun spesmen sağlar. Bu hayvanlardaki geniş kemik hacimleri fiksasyonda (vida veya implanlarla tespit) çalışma kolaylığı sağlayan en önemli faktördür.Genel fiksasyon teknikleri arasında sutur, staple, vida/pul, pul, plak, sivri uçlu çıpalı sutur, kemik tıkaç ve ya kemik blok ve interferans vidası kullanılanlar vardır. Birçok karşılaştırmalı değerlendirme imkanı sağlayan güvenli tespit teknikleri daha önce yayımlanmıştır.Histoakril (N-Butil-2-Siyanoakrilat), siyanoakrilat ailesinin uzun zincirli bir üyesidir. Cilt, tendon ve kemik gibi dokular için emilebilir ve güçlü bir yapıştırıcıdır. Toksik değildir. İnflamatuar etkisi çok azdır ve doku iyileşmesini bozmadığı bildirilmektedir.Çalışmamızda Histoacryl® (B.Braun, Melsungen, Almanya) marka 0,5 ml doku yapıştırıcısı ve Atramat USB 1 EP 4 marka PDS (Polidioxanona Sutura) sutur ve yalnızca Atramat USB 1 EP 4 marka PDS (Polidioxanona Sutura) sutur kullanılarak yapılan pull-out tenodez yöntemleri karşılaştırıldı.Test materyallerine germe testleri yapılarak, elde edilen veriler SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences ), (ver: 14.0) programına yüklenerek, verilerin değerlendirilmesinde Mann- Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
For the successful transplantation or transposition of ligaments and tendons, fixation techniques are very important. As most postsurgical rehabilitation protocols emphasize immediate full range of motion and early return to function, fixation must provide adequate strength and stiffness during the early postoperative period. Ideally, fixation strength should meet or exceed the requirements for normal activity on ligaments or tendons. In addition, fixation should not interfere with healing and must be biocompatible for longterm use or easily removable . Large animals (goats, dogs, sheep, pigs, and monkeys) are common species for studies of ligament and tendon fixation. Large bone volume of these animals is the most important factor for the facilitation of bone instrumentation (fixations with screws or implants).Common fixation techniques include suture, staple, screw/washer, spiked bushing, washer, plate, bone plugs or blocks, and interference screw. Several comparative evaluationsof different anchoring techniques have been published.İn this study ; we compared pull-out tenodesis technique with Histoacryl® (B.Braun, Melsungen, Germany) marked 0,5 ml tissue adhesive and Atramat marked USB 1 EP 4 PDS (Polidioxanona Sutura) sutur and only Atramat marked USB 1 EP 4 PDS (Polidioxanona Sutura) sutur.Tension tests applied to test materials. Datas load to SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences ), (ver: 14.0) programme and evaluated with Mann-Whitney U test.