Kronik aort yetersizliği olan hastalarda hipertansiyon sıklığı
The prevalence of hypertension in patients with chronic aortic regurgitation
- Tez No: 243288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.BİRHAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hipertansiyon, gittikçe yaşlanan dünya ve ülkemiz toplumunda prevalansı hızla artan bir sağlık sorunudur. Seksen yaşına kadar yaşayan bir insanın bu süre içerisinde hipertansiyon hastası olma olasılığı %90'dır.Kuzey Amerika da hipertansiyon prevalansı %14 iken Avrupa'da bu oran %27 dir. Türkiyede hipertansiyon prevalansı ise %31.8 olup Türk Toplumunda ki hipertansiyon prevalansı Kuzey Amerika ve Avrupa'dan yüksektir. Diğer dikkat çekici başka bir nokta ise Kuzey Amerika ve Avrupa da erkeklerde hipertansiyon prevalansı daha sık iken Türkiye de tam tersine hipertansiyon prevalansının kadınlarda daha sık olmasıdır.Kronik aort yetersizliğinin tüm dünyadaki prevalansı kesin olarak bilinmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki prevalansının ise %10 civarında olduğu bildirilmektedir.Kronik aort yetersizliği, sol ventrikül ve aorta arasında yıllarca devam edebilen diyastolik geri akımı karşılamaya yönelik farklılaşma ile karakterize bir kalp kapak hastalığıdır. Hastalığın ilerleyici doğasına karşın hastalar on yıllar boyunca semptomsuz yaşayabilirler. Önemli olan nokta, hastalarda aort kapak replasmanı zamanını doğru olarak saptayabilmektir. Kronik aort yetersizliği olan hastalarda rutin kronik vazodilatatör tedavi günümüzde önerilmemektdir. Semptomatik hastalarada, dekompanse sol ventrikül sistolik fonksiyonu gelişen hastalarda cerrahi tedaviye kadar hastanın klinik durumunu düzeltmek amacı ile kullanılabilir.Bizim çalışmamızda kronik aort yetersizliği bulunan hastalarda hipertansiyon prevalansı %40 olarak saptanmıştır. Bu oran toplumdaki hipertansiyon prevalansından yüksektir. Tüm gün ortalama sistolik kan basınçları dikkate alınırsa ciddi aort yetersizliği olan hastaların %66.72'si ciddi aort yetersizliği olmayan hastaların ise %35.4'ü hipertansiftir ve her iki grup arasında istatistiksel olarak fark vardır (p=0.013). Yani aort yetersizliğinin ciddiyeti arttıkça hipertansiyon görülme sıklığı da artmaktadır.Bizim çalışmamızın sonuçlarına göre, aort yetersizliği olan hastalarda hipertansiyona daha sık rastlanmaktadır ve aort yetersizliğinin ciddiyeti arttıkça hipertansiyon gelişme riski de artmaktadır. Bu nedenden dolayı, aort yetersizliği olan hastalar hipertansiyon açısından daha ayrıntılı bir şekilde araştırılmalı, kılavuzların önerileri doğrultusunda tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a problem whose prevalance increases rapidly as getting older both in our country and the world. The possibilty of a person who lives eighty years to have hypertension is 90%.The prevalance of hypertension is 14% in Northern America, while it is 27% in Europe. The prevalance of hypertension is 31.8% in Turkey which is higher than both Northern America and Europe. Another interesting point is that in Northern America and Europe, hypertension prevalance is higher in males while in Turkey the females have higher hypertension prevalance being just the opposite of the situation in Northern America and Europe.The prevalance of chronic aort regurgitation in the world is not known precisely. It is known that the prevalance is about 10% in United States of America.Chronic aortic regurgitation is a valvular disease which is characterized by differentation to compensate diastolic back flow back. Despite the progressive nature of the disease, patients can live without symptoms for decades. The important point is to determine the patients? time of aortic valve replacement accurately. For patients having chronic aortic regurgitation, routine chronic vazodilatator treatment is not recommended. It can be used in symptomatic patients who have severe left ventricular dilatation, in order to improve the clinical situation of the patients until the surgical intervention.In our study, the prevalance of hypertension in patients having chronic aortic insufficiency has been determined to be 40%. This ratio is higher than the one in the general society. When the all-day systolic blood pressure is considered, it was observed that 66.72% of the patients having significant aortic regurgitation and 35.4% of patients not having significant aortic regurgitation were hypertensive and there was a statistically significant difference between the two groups (p=0.013). Hence, hypertension frequency increases with the increasing severity of aort insufficiency.According to the results of our study, hypertension is more frequently encountered in patients having aort insufficiency and the risk of having hypertension also inreases with inreasing severity of aortic regurgitation. Because of this reason, patients having aortic regurgitation should be investigated in more detail in terms of hypertension and treated with recpect to the suggestions of the guidelines.