Hepatoselüler karsinomun risk faktörleri: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi deneyimi
Risk factors for hepatocellular carcinoma: the experience of a single center in istanbul, Turkey
- Tez No: 243365
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBATİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Hepatoselüler karsinom (HSK) ülkemizde sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada HSK tanısı konulmuş hastaların demografik, etiyolojik ve klinik özellikleri ile biyokimyasal ve serolojik bulguları geriye dönük olarak incelenmiştir.HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya 1999?2005 yılları arasında kliniğimizde yatarak takip edilen 79 hasta (59'u erkek, 20'si kadın) alındı. Hastalar yaş, cinsiyet, ilk başvurudaki klinik bulgu ve yakınmaları, hepatit B, C ve Delta virüsü işaretleyicileri, rutin karaciğer testleri, serum alfa-fetoprotein (AFP) ve görüntüleme yöntemleri ile histopatolojik tanı için karaciğer biyopsisi açısından değerlendirildi.BULGULAR: Demografik analizde HSK'nın başlıca erkeklerde olmak üzere yaşlı nüfusta daha fazla görüldüğü saptandı. Hastalarda HBsAg pozitifliği %65,8 oranında; anti-delta %6,3, anti-HCV oranı ise %25,3 olarak saptandı. Serum alkali fosfataz düzeyi hastaların %72,7'sinde, gamma glutamil transpeptidaz ise %79,2'sinde normalin üzerinde bulundu. AFP düzeyi, hastaların %85,9'unda normalin üzerindeydi. Hastaların büyük bir çoğunluğunda; %88,6'sında siroz mevcuttu. Radyolojik olarak hastaların %59,5'inde ultrasonografi (USG) başlıca tanı yöntemiydi. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemleri ise diğer hastalarda USG'yi tamamlayıcı yöntemler olduğu görüldü. Hastaların %58,2'sinde tanı, USG rehberliğinde yapılan biyopsi ile histopatolojik olarak konuldu.SONUÇ: HSK için kronik hepatit B, en sık görülen etiyolojik neden olup, kronik hepatit C'nin de %25,3 gibi önemli bir oranda olduğu görüldü. Hastaların büyük bir bölümünde sirotik zeminde HSK geliştiği saptandı. Çoğu hasta yüksek AFP düzeylerine sahipti. Rutin karaciğer testleri ve klinik bulgular, hastalarda tanı konulduğu andaki sirozun evresi ile tümör çapına bağlı olarak değişmekteydi. Radyolojik olarak USG, BT ve MR görüntüleme yöntemlerinin tümör çapına bağlı olarak birbirlerini tamamlayan eşdeğer testler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the important health problems in Turkey. In this study we retrospectively investigated demographic, etiologic, biochemical and serologic findings, and clinic characteristics of the patients with HCC.MATERIAL AND METHODS: Research data were obtained from 79 patients (59 male, 20 female) hospitalized in our clinic from 1999 to 2005. We evaluated the patients based on age, gender, initial clinic findings and symptoms, hepatitis B, C and Delta virus markers, routine liver tests, alpha-fetoprotein level, imaging methods and liver biopsy at the time of diagnosis.FINDINGS: Demographic analysis showed that HCC was more common in males and in the elderly population. HBsAg, anti-delta, and anti-HCV were found positive in the patients with the ratio of 65.8 %, 6,3 %, and 25.3 %, respectively. Serum alkaline phosphatase and gamma glutamil transpeptidaz levels were higher than upper normal limits in 85,9 % and 72,7 % of the patients, respectively. In 85.9 % of the patients, alpha-fetoprotein (AFP) levels were higher than upper normal limits. Cirrhosis was present in 88,6 % of the cases. The main imaging method for diagnosis of HCC was ultrasonography (USG).RESULTS: HBV is the most common etiologic cause with the ratio 65,8 % of the 79 patients and HCV was also a significant etiologic factor with a 25.3 % ratio. HCC developed on cirrhosis basis in most patients. Most patients also had elevated AFP levels. USG, BT and MRI are equivalent radiological methods that complete each other depending on the tumor size.