Tinnitus tedavisinde transkraniyal manyetik stimülasyon uygulamasının etkinliği
The effectiveness of transcranial magnetic stimulation in the tinnitus treatment
- Tez No: 243364
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR ALTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İşitme sisteminde oluşan hemen hemen tüm bozukluklara eşlik ettiği bilinen tinnitusun patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır ve bu nedenle değerlendirilmesi ve tedavisinde güçlükler ortaya çıkmaktadır. Tedavide istenilen başarının hemen herzaman sağlanamaması hekimleri yeni yaklaşımlar konusunda çalışmalara sevketmiştir. Tinnitus tedavisinde transkraniyal manyetik stimülasyon kullanımı özellikle son yıllarda gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, transkraniyal manyetik stimülasyon yardımıyla tinnitusu tamamen ortadan kaldırmak veya bunu başarmanın mümkün olmadığı durumlarda ise tinnitus şiddetini hastaya en az rahatsızlık verecek seviyeye düşürmeyi sağlamaktır.Biz bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğine tinnitus şikayetiyle başvuran 60 hasta üzerinde transkraniyal manyetik stimülasyonun etkinliğini değerlendirdik. Tedavi grubu ve plasebo grubun 30 hasta olacak şekilde rastgele ayrıldı. Tinnitus şiddeti, tinnitus frekansı, tinnitus subjektif skoru ve tinnitus engellilik anketi sonuçları transkraniyal manyetik stimülasyon uygulamasının öncesinde ve bir ay sonrasında karşılaştırılmıştır. Tedavi grubunda, tinnititus engellilik anketi,tinnitus şiddeti, tinnitus subjektif skorunda istatistiksel olarak anlamlı düzelme sağlanırken, plasebo grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir başarı sağlanamadı.Çalışmanın sonucunda düşük frekanslı tekrarlayıcı transkraniyal manyetik stimülasyonun tedavide plasebo grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı başarısının olduğu, ve tinnitusun tedavisinde transkraniyal manyetik stimülasyonun kullanımının tedavi protokolleri içine alınabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pathophysiology of tinnitus, which is known to present together with almost all diseases fromed in the hearing system, is not completely known, and thus there are difficulties in its evaluation and treatment. Lack of success to a satisfactory level makes doctors do more research on new approaches.In the treatment of tinnitus, the use of transcranial magnetic stimulation comes to the agenda especially in recent years. The aim of this study is to cure tinnitus completely or to reduce its severity to minimum level when cure is not possible by aid of transcranial magnetic stimulation.In this study, we evaluated the effectiveness of transcranial magnetic stimulation in 60 patients presented with tinnitus to the outpatient clinic of the Ear Nose and Throat Department in Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Istanbul University. Treatment and placebo groups are divided randomly with 30 patients in each group. Tinnitus severity, tinnitus frequency, tinnitus subjective score and tinnitus hendicap inventory results were compared before transcranial magnetic stimulation application and one month after. After transcranial magnetic stimulation application, tinnitus handicap inventory, tinnitus severity, tinnitus subjective score showed statistically significantly improvement in the therapy group, whereas no statistically significant improvement could be seen in the placebo group.As the result of the study, it is shown that repeating low frequency transcranial magnetic stimulation treatment has stastistically significant success over placebo group, and thus transcranial magnetic stimulation should be included in the treatment protocols of tinnitus.