Lomber spinal stenozlu hastalarda nöropatik ağrı skalalarının değerlendirilmesi
The evaluation of neuropathic pain scales in patients with lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 243366
  2. Yazar: NEVAL BOZOK ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik bel ağrısının nedenlerinden biri de lomber spinal stenozdur. Bel ağrısı kronikleştikçe ağrı yapan neden ortadan kalkar, sinir sisteminde oluşan lezyon ya da hastalık ağrıyı devam ettirir hale gelir. Literatürde lomber spinal stenozlu hastalarda nöropatik ağrı prevalansı konusunda az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda LSS'li hastalarda nöropatik ağrı sıklığının belirlenmesi amaçlandı.Ayrıntılı anamnez, fizik muayene ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile tanı konulan, nörojenik kladikasyonlu lomber spinal stenozlu 50 olgu çalışmaya alındı. Tüm olgularda nöropatik ağrı sıklığı, LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs), DN4 (Douleur Neuropathique en 4 Questions) ve PD (Pain Detect) skalaları kullanılarak değerlendirildi.Çalışmamızda nöropatik ağrı, LANSS skalasına göre %18, PD skalasına göre %16, DN4 skalasına göre %60 oranında bulundu. Çalışmamızda ağrının karakterine bakıldığında en sık %44 batıcı, %38 künt, %34 yanıcı tarzda saptandı. Olguların özgeçmişlerinde sistemik hastalıklardan DM ile LANSS ve PD skalaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görüldü.Sonuç olarak LSS sadece omurgayı ilgilendiren bir hastalık olmaktan ziyade, sistemik hastalıkların da eşlik ettiği kombine dejeneratif bir hastalıktır. Hastanın sistemik hastalıklarıda nöropatik ağrıya katkıda bulunabilir. Lomber spinal stenozlu hastalarda nösiseptif ağrı dışında nöropatik ağrının da önemli bir yeri vardır. Bu hastalarda ağrının kalite özellikleri ve paternlerini gösteren nöropatik ağrı skalaları nöropatik ağrıyı tanımada yardımcı olabilir. Lomber spinal stenozlu hastalarda sadece künt ağrının değil, aynı zamanda sinir kökü basısı ve iskemiye bağlı olarak yanıcı, batıcı tipte ağrıların da gelişebileceğini, bu nedenle medikal tedavisinde sadece basit analjezik ve NSAİ ilaçlar değil nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan medikal tedavilerin de kullanılması gerektiğini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the reasons for chronic low back pain is lumbar spinal stenosis. As low back pain becomes chronic the initial cause of pain disappears and nervous system lesions or diseases cause the pain to continue. In the literature there are few studies on the prevalence of neuropathic pain in patients with lumbar spinal stenosis (LSS). In our study we aimed to determine the frequency of neuropathic pain in patients with LSS.Fifty patients with neurogenic claudication and lumbar spinal stenosis diagnosed by detailed anamnesis, physical examination and radiologic imaging techniques were included in this study. In all cases, the frequency of neuropathic pain was evaluated using LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) , DN4 ( Douleur Neuropathique en 4 Questions ) and Pain Detect (PD) scales.In our study, the frequency of neuropathic pain according to LANSS scale was found to be 18%, according to the PD scale 16%, and according to DN4 scale 60%. In our study, the character of pain was most commonly detected to be stinging in 44%, blunt in 8% ,and combustible in 34% of the patients. Patients with DM in their anamnesis showed a statistically significant relationship with LANSS and PD scales.As a result, LSS is a combined degenerative disorder accompanied by systemic diseases rather than being a disease only involving the spine . Also the systemic diseases of the patient may contribute to neuropathic pain. There is also an important part of neuropathic pain besides nociceptive pain in patients with LSS. Neuropathic pain scales shows the quality and patterns of pain and can help with the diagnosis of neuropathic pain in this patients. Not only blunt pain in patients with LSS but also burning, stinging types of pain due to nerve root compression and ischemia may develop, therefore, in the medical treatment, not just a simple analgesic drugs and NSAIDs are used but also neuropathic pain treatment should be to suggested.