Perkütan nefro litotomi vakalarında; spinal anestezide uygulanan levobupivakain'in etkinliğini ararştırmak
The effect of levobupivakaine during spinal anaesthesia on the patients undergoing percutaneous nefrolithotomy
  1. Tez No: 243376
  2. Yazar: ZATULLAH TEKİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Perkütan nefrolitotomi vakalarında spinal anestezi de uygulanan levobupivakainin etkinliğini, hemodinamik değişiklikleri, hasta ve cerrah memnuniyetini araştırmayı amaçlandı.Çalışma DÜTF araştırma hastanesinde ASA I-II, 18-65 yaş arası PCNL operasyonu uygulanacak 58 olgudan gerçekleştirildi. Girişim öncesi tüm hastalara her iki el sırtından 20 numara branül ile damar yolu açılıp, nabız ve kan basıncı ölçümleri yapıldıktan sonra, uygulamadan 30 dakika önce 500ml Hidroksietil starch solusyonu, 10 ml/kg izotonik iv uygulandı. Cerrahi işlemin uygulandığı süre boyunca 5 ml/kg/saat iv izotonik verildi. Monitörizasyonu takiben tüm hastalara 0.05 mg/kg midazolam verildi. Hastaların SAB, DAB, OAB, KAH kaydedildi. Spinal anestezi; aseptik şartlarda hastalar oturur pozisyonda 26 gauce spinal iğne ile L2-L3 lumbal aralıktan girilerek, 18 mg levobupivakain ve 20 mcg fentanil toplam doz 4cc olacak şekilde subaraknoid aralığa verildi. Spinal anestezi uygulandıktan sonra hastalar uzatılarak 2., 4., 6., 8. dakikalarda, sonrasında da 5 dakikada bir SAB, DAB, OAB, KAH ölçülerek kaydedildi. T4 ulaşma süresine pin prick testi ile bakıldı. Duyusal blok T4 seviyesine ulaştığında cerrahi işlem başlatıldı. Cerrahi süre boyunca tüm hastalara oksijen maskesi ile 3 lt/dk oksijen verildi. Hastaların sedasyon düzeylerine Ramsey sedasyon skalası ile bakıldı, motor blok düzeyine pron pozisyonu verildikten hemen sonra modifiye Bromage Skalası ile bakıldı. Hasta ve cerrah memnuniyetlerine VAS ile değerlendirildi.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10.0 istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda Independent Samples Test, N Par Test, Mann Whitney U Test ve Pearson Correlation testleri kullanıldı. P0.05). Duyusal bloğun T4 düzeyine ulaşma süresi kadınlarda 3.24 dakika, erkeklerde 4.68 dakika bulundu. Duyusal bloğun T4 seviyesine ulaşma süresi kadınlarda daha kısa olduğu görüldü fakat bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05).Hastalardan 14 (% 24.1)'ünde hipotansiyon gelişti ve istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi (p0.05).Spinal anestezi altında 2 (%3.4) hastada taş lokalizasyonu yapılamadığı için açık cerrahiye geçildi. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Bu iki hastadan 1 (%1.7)'inde genel anestezi uygulamasına geçildi fakat bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Bir hastanın açık cerrahisi spinal anestezi ile devam etti ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.Hastaların 3 (% 5.2)'ü cerrahi işlem sırasında ağrı hissetti ve ağrı duyan hastalara iv fentanil uygulandı. Ek doz fentanil uygulaması istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05).Cerrahi süre erkeklerde ortalama 60.65 dakika, kadınlarda ortalama 60.42 dakika sürdü. Cerrahi sürenin cinsiyet ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05).Hasta konforu VAS ile erkeklerde ortalama 9.12 kadınlarda ortalama 9.16 bulundu.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the efficiency of levobupivacain as a spinal anesthetic used in percutaneous nephrolitotomia operations, hemodynamic alterations, patient and surgeon satisfaction.The study is achieved with 58 individuals treated with PCNL operation between the age of 18-65 in Universty of Dicle faculty of medicine ASA I-II. Before the procedure we obtained vascular access from both hand dorsum using branule no:20 of each patient and evaluated both puls rate and blood pressure. Before 30 minutes of application, we deliwered 500 ml Hidroksi asetil and 10 ml/kg isotonic iv. 5 ml/kg/h isotonic solution was deliwered by the time the surgical operation is lasted. Subsequent the monitorization, we deliwered 0.05 mg/kg midazolam to all subjects. All the patient's SAB, DAB, OAB, KAH were recorded. Spinal anesthesia was aschieved each patient in aseptic conditions, in sitting position, by 26 gauce spinal needle and entering from L2-L3 separation. 18 mg levobupivacain and 20 mcg fentanyle with a total dose of 4 cc were injected to sunarachnoidal cavity. After the procedure of spinal anesthesia all patients were lied down and SAB, DAB, OAB, KAH were recorded at 2., 4., 6., 8. minutes than recorded at 5 minutes interval. T4 accession time was evaluated by pin prick test. The surgical operation was initiated at the time the sensorial block got at T4 level. All patients were deliwered 3lt/min. oxygen by oxygen mask by the duration of surgical operation. Sedation levels, motor block levels ( shortly after prone position), patient and surgeon satisfaction were evaluated by Ramsey sedation scale, Modified Bromage scale and VAS respectively. Datas were evaluated by SPSS programme by windows 10.0 statistical packet. İn comparision, Independent Samples Test, N Par Test, Mann Whitney U Test ve Pearson Correlation tests were used P0.05). The average access time of sensorial block to T4 level was 3.24 minutes for females and 4.68 minutes for males. The average access time of sensorial block to T4 level was shorter in females but this was statitically not significant. We observed hipotension in 14 subjects (%24.21) and was regarded significant statistically (p0.05). One patients open surgical operation was carried on in spinal anesthesia but no complication was observed. 3 patients (%5.2) complained about pain and these were performed iv fentanyle. Additional fentanyle dose administration was statistically not significant (p>0.05). The average surgical duration was 60.65 minutes and 60.42 minutes for males and females respectivelly but this was not statistically significant (p>0.05).The average patient convenience by VAS was 9.12 and 9.16 for males and females respectivelly.