Düzenli diyaliz programında olan hastalarda QT dispersiyonu sıklığının, kardiyak etkilerinin ve diyalizat kalsiyum konsantrasyon seviyesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi.
Evaluation of QT dispersion frequency, it?s cardiac effects and it?s relationship between levels of dialysate cA++ concentration in patients on regular dialysis programme.
  1. Tez No: 243375
  2. Yazar: ZÜLFÜKAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Düzenli diyaliz programında olan son dönem böbrek hastalarında QT dispersiyonu (QTd) sıklığını, kardiyak etkilerini ve QTd ile biyokimyasal, hematolojik parametrelerin ve hasta özelliklerinin ilişkisini değerlendirmektir.Materyal ve Metod: Çalışmaya, 60 diyaliz hastası (30 PD, 30 HD) ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey kaydedildi. Hastalardan diyaliz öncesinde ve sağlıklı bireylerden kan örnekleri toplandı. Tüm katılımcılardan 12 derivasyonlu EKG çekildi (25mm/s). Bazet formülü kullanılarak QTc mesafeleri ölçüldü ve QTd sıklığı belirlendi.Bulgular: Diyaliz grubu yaş ortalaması 39.45±15.18 yıl, kontrol grubununki 44.43±16.7 yıl (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of QT dispersion (QTd) frequency, it?s cardiac effects and the relationship between QTd, biochemical, hematological parameters and patient?s characteristics among patients on regularly dialysis programme.Materials and Methods: Sixty patients undergoing dialysis (30 HD, 30 CAPD) and thirty healthy person were enrolled into the study. Blood samples were collected from patients before dialysis sesion and healthy subjects. 12 lead electrocardiography was obtained in the from all participants. QTc was measured by Bazett?s Formula and also frequency of QTd was determined at the same ECG.Results: Mean age of dialysis group was 39.45±15.18 years, and control group was 44.43±16.7 years (p>0.05).