Malign over tümörlerinde preoperatif trombositozun prognostik öneminin incelenmesi
Evaluation of prognostic significance of pre-operative thrombocysitosis in malign overian tumours
  1. Tez No: 243380
  2. Yazar: ALİ İRFAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMURKUYUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Over kanseri, kadınlarda en sık görülen beşinci kanser olmakla birlikte, jinekolojik kanserler arasında ikinci sıklıkta görülmekte olup, jinekolojik kanser ölümlerinin en sık sebebidir. Over kanseri kadınlarda görülen kanserlerin %4' ünü, jinekolojik kanserlerin ise %25' ini oluşturur. Malign tümörlerde trombositoz ve prognostik önemi ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Jinekolojik kanserlerde de trombositoz görülebilmektedir. Bu hastalarda saptanan preoperatif trombositozun; ileri evre hastalık, suboptimal sitoredüksiyon ve kötü yaşam süresiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda amacımız malign over tümörlü hastalarda preoperatif trombositozun prognostik değerini araştırmaktır. Araştırma, 2005 ile 2009 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde malign over tümörü tanısı alan hastalarla yapıldı. Hastalar trombositozu olanlar (Grup 1) ve olmayanlar (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri bakımından fark saptanmadı . Grup 1 hastalarda CA 125 düzeyi, ileri evre ve asit miktarı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu. Sonuç olarak, malign over tümörlü hastalarda preoperatif trombositozun bulunması, hastalığın ileri evre ve kötü prognozlu olması açısından yol gösterici olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer, beside the fifth cancer in women, is the second most seen and most lethal cancer among the gynecological cancer. Ovarian cancer composes 4% of all cancer and 25% of the gynecological cancer in women. Many studies has been made to evaluate the prognostic significance of thrombocysitosis in malign tumors. Thrombocysitosis can also be seen in malign gynecological cancers. In these cases preoperative thrombocysitosis is associated with; advanced stage disease, suboptimal cytoreduction and poor survival time. We aimed to evaluate the prognostic significance of preoperative thrombocytosis in malign ovarian tumor. The study performed in Dicle University School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 2005 and 2009. The cases divided into two groups according to thrombocyte count. (Group1; >400, Group 2