Preeklampside serum Troponin I düzeyinin değerlendirilmesi
Evulation of serum Troponin I levels in preeclampsia
- Tez No: 243405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Preeklampsi (PE) gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli maternal ve perinatal morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Henüz etyopatogenezi tam aydınlatılmamış olup tanısında spesifik bir belirteç yoktur. Troponin I düzeyleri, normal gebelikte etkilenmez.Bu nedenle gebelikte myokard infarktüsü belirteci olarak kullanılmaktadır. Ancak bir çok çalışmada preeklamptik gebelerde troponin I'nın yükseldiği gösterilmiştir.Bu çalışmanın amacı; preeklamptik gebelerde troponın I düzeylerini araştırmak,kontrol grubu değerleri ile karşılaştırmak ve ayrıca preeklampsinin şiddeti ile troponin I düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Bu çalışmada, 01.02.2009-01.07.2009 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklan ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran, ardışık 83 preeklamptik gebe ile medikal problemi olmayan kontrol grubu olarak alınan 40 gebede serum troponin I düzeyleri ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır.Çalışmamızın sonucunda preeklampsi ile yükselmiş troponin I seviyeleri arasında ilişki bulunamadı.Yüksek troponin I düzeyi saptanan preeklamptik gebelerde ileri kardiyolojik tetkik yepılmasının gerekli olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a disease of one of the most important cause of maternal and perinatal mortality and morbidity in developing and developed countries. İts etiopathogenesis hasn?t been understood clearly yet and no specific marker in its diagnosis has been found.Troponin I is a cardiac marker used to detect myocardial injury that is commonly used in pregnancy because values have been shown to remain unaffected by normal labor. Case reports and a cross sectional study have suggested that serum troponin levels were higher in women with preeclampsia.Our objective was to determine if troponin increases with severity of preeclampsia and indicate some degree of cardiac myofibrillary damage in these disorders.This study was performed with 83 preeclamptic pregnant women(mild: 25,severe:58) and 40 pregnant women control group having no medical problems who has admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Dicle University Medical Faculty between 1st February 2009 and 1st July 2009. Preeclampsia was not associated with a rise in troponin I levels in our study. So patients with preeclampsia and elevated troponin levels should have further cardiac investigations and close cardiovasculer follow-up.