Akut koroner sendrom tanısıyla takip edilen erkek çocuk doğurmuş kadınlarda mikrokimerizmin erken koroner arter hastalığı gelişimi üzerine olan etkisi
The effect of microchimerism on early growth of coronary artery dissease in patients with gave birth a boy who followed for acute coronary syndrome
  1. Tez No: 243406
  2. Yazar: ROJHAT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akut Koroner Sendrom tanısıyla takip edilen ve koroner anjiografik olarak koroner arter hastalığı saptanan 55 yaş altı erkek çocuk doğurmuş hastalarda mikrokimerizmin erken koroner arter hastalığı gelişimi üzerine etkisini araştırmak ve tanımlamak için bu çalışma planlandı.Çalışma kriterine uyan AKS tanısı ile takip edilen STEMI ve NSTEMI olarak gruplandırılan 31 hasta çalışmaya alındı. Koroner angiografileri yapılarak angiografik olarak koroner arterlerinde darlık saptanan hastalar PCR tekniğiyle Y kromozomu SRY zinciri aranarak mikrokimerizmin varlığı araştırıldı. Çalışmaya alınan hiçbir hastada Y kromozomu SRY zinciri saptanmadı.Sonuç olarak AKS tanısı ile takip edilen 55 yaş altındaki erkek çocuk doğurmuş hastalarda mikrokimerik etkinin erken koroner arter hastalığının immunoinflamatuar rolü üzerine etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study is planned to search and to define the early growth of coronary artery disease due to microchimerism with the persons under age 55, who gave birth a boy and followed for Acute Coronary Syndrome.Total 31 persons with Acute Coronary Syndrome were enrolled this study. Patients were included both STEMI and NSTEMI. Coronary artery disease were determined by the way of coronary angiography. These persons who were determined coronary artery disease were searched for Y chromosome of SRY chain by PCR technique in order to find the existence of microchimerism. None of these persons were determined Y chromosome of SRY chain.As a conclusion; the persons under age 55 who gave birth a boy and followed for Acute Coronary Syndrome, microchimerism does not have any effect on the mechanism of immunoinflamatuary of early growth of coronary artery disease.