Metabolik sendrom oluşturulmuş ratlarda Enalapril Maleate'ın ghrelin ve obestatin üzerine etkisi
Effect of Enalapril Maleate on the Ghrelin and Obestatin Levels in Metabolic Syndrome Performed in Rats.
- Tez No: 243430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Metabolik sendrom (MS) dünyada giderek daha fazla sayıda insanı etkileyen metabolik anormallikler kümesi ile karakterize önemli bir morbidite nedenidir. Son zamanlarda yeni regülatuar bir peptid olan ghrelinin, MS patogenezinde rol oynayabileceği vurgulanmaktadır. Obestatin, ghrelin karşıtı etki ile ghrelinin etkilerini azalttığı gösterilmiştir.Enalaprilin renal ve kardiyovasküler sistem üzerine olan protektif etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda vücut ağırlığında ve vücut yağ miktarında azalma sağladığı saptanmıştır.Bu çalışmada, enalaprilin MS oluşturulmuş ratlarda, ghrelin ve obestatin üzerine etkileri, serum, karaciğer ve böbrekte, doku düzeyi ve immünhistokimyasal olarak incelenmiştir.Çalışmada, 5 haftalık, 220 ? 20 gram ağırlığında Wistar albino cinsi 50 erkek rat kullanıldı. Grup 1 (Kontrol grubu, n=9): 60 gün süreyle standart rat yemi ve çeşme suyu ile beslendi. Grup 2 (Metabolik sendrom grubu, n=9): 60 gün süreyle standart rat yemi ve %10 fruktoz içeren çeşme suyu ile beslenerek metabolik sendrom oluşturuldu. Grup 3 (Metabolik sendrom+enalapril grubu, n=9): 60 gün süreyle standart rat yemi ve %10 fruktoz içeren çeşme suyu ile beslenerek metabolik sendrom oluşturulmuş ratlara 30 gün süreyle orogastrik sonda ile 20 mg/kg/gün enalapril maleate uygulandı. Grup 4 (Enalapril grubu, n=9): Normal ratlarda 60 gün süreyle orogastrik sonda ile 20 mg/kg/gün enalapril maleate uygulandı.
Özet (Çeviri)
Effect of Enalapril Maleate on the Ghrelin and Obestatin Levels in Metabolic Syndrome Performed in Rats.Metabolic syndrome (MS) characterized by a cluster of metabolic abnormalities affecting gradually increasing people in the world leads to important morbidity. It is recently speculated that ghrelin, newly regulatory peptide, may have prominent role in the pathogenesis of MS. Obestatin decreases actions of ghrelin via opposite effects to ghrelin.Enalapril is known to have protective effects on renal and cardiovascular systems. Moreover, it is reported that enalapril decreases body weights and fat tissue. In this study, the effects of enalapril were investigated on ghrelin and obestatin serum and liver and renal tissues levels in the experimental rat model of MS.The study included 50 male Wistar albino rats, 5 weeks old and weighing 220 ? 20 gram. Rats received normal foods and were randomized to 5 groups (n=9 for each group). Group 1 (control) rats received tap water alone 60 days. MS is come into being via drinking tap water plus 10% fructose 60 days in the group 2 (MS group). The group 3 rats receiving tap water plus 10% fructose were applied enalapril maleate (20 mg/kg/day) using orogastric catheter at the second 30 days. The group 4 rats receiving tap water alone were also applied same dose of enalapril maleate 60 days.