Dört farklı proton pompa inhibitörünün gastrik asit salınımı üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of four different proton pump inhibitors for the efficacies on gastric acid secretion
- Tez No: 243456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAY ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, gastroözefajial reflü hastalarında farklı proton pompa inhibitörlerinin intragastrik pH üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmamız, randomize, tek merkezli, prospektif, dört yollu bir çalışmadır. GÖRH olan, histopatolojik olarak H.pylori negatif bulunan ve CYP2C19 genotipi açısından her iki allelde de mutasyon saptanmayan (wild tip) hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Tedavi olarak Grup 1'e esomeprazol 40 mg/gün, Grup 2'ye rabeprazol 20 mg/gün, Grup 3'e lansoprazol 30 mg/gün ve Grup 4'e pantoprazol 40 mg/gün verildi. Tüm hastalara başlangıçta 48 saatlik pH-metre ölçümü yapıldı. Ayrıca tedavinin 5. gününde 24 saatlik pH-metre işlemi tekrar yapıldı.Bulgular: Esomeprazol grubunda 10 kişi, rabeprazol grubunda 11 kişi, lansoprazol grubunda 10 kişi, pantoprazol grubunda 10 kişi olmak üzere, toplam 41 hasta ile çalışma tamamlandı. Tedavinin 1. gününde 24 saatlik pH>4 zaman yüzdesi esomeprazol, rabeprazol, lansoprazol, pantoprazol alan grupta sırasıyla %54, %58, %60, %35 bulunurken, rabeprazol ve lansoprazolün, pantoprazolden istatiksel olarak üstün olduğu görüldü(p4 zaman yüzdesinin farkı esomeprazol, rabeprazol, lansoprazol, pantoprazol alan grupta sırasıyla %50, %51, %55, %27 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study of ours, we targeted to compare the effects of different proton pump inhibitors in patients with gastroesophageal reflux disease.Materials and methods: Our study is randomized, with a single center, prospective, and in four ways. The study also included patients who are GERD, whose H.pylori are found to be negative histopathologically, and in whose both allels no mutation was determined from the point of CYP2C19 genotype (wild type). The patients included in the study were separated in 4 groups randomly. Group 1 was given esomeprazole 40 mg/day, Group 2 rabeprazole 20 mg/day, Group 3 lansoprazole 30 mg/day and Group 4 pantoprazole 40 mg/day as treatment. All patients? pH was measured with pH meter initially for 48 hours initially. Additionally, on the 5th day of the treatment, 24 hours of pH measurement by pH-meter process was repeated.Results: Study was completed with 41 patients, of which 10 people were in Esomeprazole group, 11 people in rabeprazole group, 10 people in lansoprazole group and 10 people in pantoprazole group. On the first day of the treatment, the percentages of time that pH>4 in 24 hour period, were found respectively 54%, 58%, 60%, 35% in esomeprazole, rabeprazole, lansoprazole, pantoprazole groups. It was observed that rabeprazole and lansoprazol were better than pantoprazole (p4 fractione time between the first day of the treatment and before the treatment started was found 50%, 51%, 55%, 27% in esomeprazole, rabeprazole, lansoprazole, pantoprazole groups respevtively.