Kronik böbrek hastalığında D vitamini düzeyi ile proteinüri arasındaki ilişki
Association between vitamin D and proteinuria in chronic kidney disease
- Tez No: 243455
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Proteinüri, insülin direnci, inflamasyon ve hipertansiyon kronik böbrekhastalıgının ilerlemesine; kalp damar hastalıklarının artısına yol açan riskfaktörleridir. Bazı çalısmalarda D vitamini ile bu faktörler arasında bir iliskininoldugu ileri sürülmektedir. Bu çalısmanın amacı kronik böbrek hastalıgı olanhastalarda D vitamini düzeyleri ile proteinüri, insulin, HOMA, CRP, sistolik vediastolik kan basıncı degerleri arasında bir iliski olup olmadıgını arastırmaktır.Bu çalısmaya 40 hasta (20 erkek, 20 kadın) alındı. Kronik böbrekhastalıgının etyolojisi en sık hipertansiyon idi (% 65). Çalısmada, hastaların 24saatlik idrardaki protein ve albumin miktarı ile 1,25(OH)D3 ve 25(OH)D3, insulin,C-peptid, HbA1c'yide içeren rutin biyokimyasal degiskenler ölçüldü. nsulindirenci HOMA ile degerlendirildi. statistiksel analizler SPSS version 15.0kullanılarak gerçeklestirildi.
Özet (Çeviri)
Proteinuria, insulin resistance, inflammation, and hypertension are the riskfactors leading to progress chronic kidney disease and increase cardiovasculardisease. In studies, it has been suggested that there was an association betweenvitamin D and these factors. The aim of this study was to investigate whetherthere is an association between vitamin D and factors including proteinuria,insulin, HOMA, CRP, systolic and diastolic blood pressure in patients withchronic kidney disease.Fourty patients (20 males, 20 females) were enrolled on this study. Themost common etiology of chronic kidney disease was hypertension (% 65). Inpatients, 24 h urinary protein and albumin excretion, and routine biochemicalparameters including 1,25(OH)D3, 25(OH)D3, insulin, C-peptide, HbA1c wereanalysed. Insulin resistance was assesed by HOMA. All the analysis wereconducted using SPSS, version 15.0. P value less than 0.05 was considered to besignificant.1,25(OH)2D3 level was low (