Behçet Hastalığı'nda MEFV genindeki mutasyonların sıklığı ve klinik bulgularla ilişkisi
The frequency of MEFV gene mutations and assosiation between clinical symptoms in Behçet's Disease
- Tez No: 243466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇEFLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmada MEFV genindeki mutasyonlarla Behçet Hastalığı'nın (BH) klinik bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Ocak?Aralık 2008 yılları arasında Romatoloji Polikliniği'ne başvuran ve Uluslararası Çalışma Grubu kriterlerine göre BH tanısı konulan 100 hastanın klinik ve demografik özellikleri incelendi. BH'li hastaların kendisinde ve ailesinde AAA anamnezi yoktu. Kendisinde ve ailesinde BH veya AAA anamnezi olmayan 100 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edildi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Laboratuarında Rochem Mag-Na Pure Compact Nucleic Acid İsolation Kit ile DNA ekstrakte edildi. Tüm hastalara ve kontrol grubuna MEFV gen mutasyon (12 farklı bölgeye ait) taraması yapıldı.Bulgular: BH grubunda (K/E: 43/57) ortalama yaş 35.6±10.7 yıl, semptomların başlangıç yaşı 24.7±9.8 yıl, toplam hastalık süresi ise 136.3±89.8 ay idi. Kontrol grubunda (K/E: 51/49) ortalama yaş 29.5±6.2 yıl olarak bulundu.BH grubunda oral aft %100, genital ülser %78, folikülit %76, eritema nodozum %57 ve yüzeyel tromboflebit %9 hastada mevcuttu. 37 hastada deri paterji testi pozitif saptandı. Hastaların %38'inde geçirilmiş üveit atağı vardı. %26 hastada damar tutulumu mevcuttu; bunların %24'ü venöz tutulum idi, iki hastada intrakardiyak trombüs mevcuttu. Hastaların 4'ünde gastrointestinal tutulum ve 2'sinde pulmoner tutulum vardı. Altı hastada nörolojik tutulum saptandı ve bunların 5'inde parankim tutulumu, bir tanesinde ise dural sinüs trombozu vardı. Akut artrit %42 hastada mevcuttu; 2 hastada sakroiliit ve bir hastada da kronik periferik artrit tespit edildi.BH grubunda 27 hastada (%27) bir veya birden çok bölgede mutasyon tespit edildi. 25 hastada heterozigot ve 2 hastada ise bileşik heterozigot mutasyon (M680I-V726A ve M694V-A744S) vardı. En sık rastlanan mutasyon M694V mutasyonu olup allel sıklığı %5 idi. E148Q, M680I (G/C) ve V726A için allel sıklıkları sırasıyla %3, %2 ve %2 olarak bulundu. P369S, A744S ve K695R için allel sıklıkları ise sırasıyla %1, %1 ve %0.5 idi. Kontrol grubunda ise 27 (%27) kişide MEFV analizinde mutasyon tespit edildi ve allel sıklığı %14 bulundu. En sık rastlanan mutasyon E148Q mutasyonu olup 15 kişide E148Q heterozigot mutasyon saptandı. Bir kişide ise bileşik heterozigot mutasyon (E148Q-M694V) mevcuttu. E148Q, M694V, V726A ve M680I mutasyonları için allel sıklıkları sırasıyla %8, %3, %1.5 ve %0.5 bulundu. K695R ve P369S mutasyonu için allel sıklıkları ise %0.5 ve %0.5 idi.Sonuç: BH grubundaki mutant allel sıklığı kontrol grubu ile benzerdi. BH grubunda tespit edilen MEFV mutasyonları ile klinik bulgular arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to analyses the association of MEFV gene mutations and clinical semptoms of Behçet?s disease (BD).Material and Metods: The feature of clinical and demographic of a hundred patients with BD which diagnosed according to the International Study Groups criteria for BD and visited Rheumatology outpatients clinic in January-December 2008 were examined. There were no family history for FMF in BD patients. In control group, 100 healty indivudials that had no FMF and BD, and no family history for FMF and BD were included. DNA was extracted with Rochem Mag-Na Pure Compact Nucleic Acid İsolation Kit in Genetic Laboratory of Kocaeli Universiy Medical Faculty. The MEFV gene mutastions (belongs 12 differents area) were screened in all patients and control group.Results: In BD group (F/M: 43/57), the mean age was 35.6±10.7 years, the onset age of semptoms was 24.7±9.8 years and the total disease duration was 136.3±89.8 months. The mean age of control group (F/M: 51/49) was found 29.5±6.2 years.In BD group, there were oral aphthea in 100% patients, genital ulcers in 78% patients, foliculitis in 76% patients, erythema nodosum in 57% patients and subcuteneous thrombophlebitis in 9% patients. Pathergy test was found positive in 37 pateints. 38% patients had uveitis. There was vascular involvement in 26% patients, and 24% of these were venous involvement, and 2 patients had intracardiac thrombosis. There were gastrointestinal involvement in 4 patients ve pulmonary involvement in 2 patients. Neurological involvement was found in six patients, and parenchymal involvement was in 5 of these, dural sinus thrombi was in one of these. There was acute arthritis in 42% patients. Sacroiliitis was determined in 2 patients and chronic peripheral arthritis in one patient.In one or more regions, mutations were determined in 27 patients (27%) in BD group. There were heterozygous mutations in 25 patients and compound heterozygous mutations (M680I-V726A and M694V-A744S) in 2 patients. The most common mutation was the M694V mutation and the frequency of allele was 5%. The frequency of allele for E148Q, M680I (G/C) and V726A were found 3%, 2% and 2% respectively. The frequency of allele for P369S, A744S and K695R were 1%, 1% and 0.5% respectively. In MEFV analyses, mutation was determined in 27 (27%) individuals in control groups and the frequency of allele was found 14%. The most common mutation was E148Q mutation and E148Q heterozygous mutation was found in 15 individuals. There was compound heterozygous mutation (E148Q-M694V) in one individual. The frequency of allele for E148Q, M694V, V726A and M680I mutations were found 8%, 3%, 1.5% and 0.5% respectively. The frequency of allele for K695R and P369S mutations were 0.5% and 0.5%.Concusion: In BD group, the frequency of mutant allele was similar with control group. No significantly assocition was determined between clinical symptoms and finding MEFV mutations, in BD group,