Common MEFV mutations and HLA-B*51 frequencies in Armenian and Turkish populations living in Istanbul
İstanbul'da yaşayan Ermeni ve Türk toplumlarındaki yaygın MEFV mutasyonları ve HLA-B*51 gen frekansları
- Tez No: 251151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA TAHİR TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi ve Behçet Hastalığı, Ortadoğu ve Akdeniz toplumlarında, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla daha sık görülen otoenflamatuvar hastalıklardır. Türkiye'de yapılan çalışmalarda Ailevi Akdeniz Ateşi sıklığının 1000'de 1 ila 2.5 arasında değiştiği, Behçet hastalığının sıklığının ise 1000'de 4 olduğu gözlenmiştir. Yakın zamanda İstanbul'da Ermeni kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında yapılan bir çalışmada, bu toplumda Ailevi Akdeniz Ateşinin Türklere oranla daha sık (% 0.7), Behçet Hastalığının ise daha nadir olduğu (
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) and Behçet Disease (BD) are two autoinflammatory diseases prevalent in people from Middle-East and Mediterraneanancestory. The frequency of FMF is found to be between 1 to 2.5 in 1000, and the frequency of BD 4 in 1000 from previous studies conducted in Turkey. A recent study performed on Armenian Turkish citizens states that the frequency of FMF is higher than the Turkish population (%0.7) and that the frequency of BD was lower within the same group (