Polikistik Over Sendromlu hastalarda serum visfatin, adiponektin ve rezistin düzeylerinin metabolik ve laboratuvar parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association of serum visfatin, adiponectin and resistin levels with metabolic and laboratory parameters in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 243498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TARKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Serum visfatin, adiponektin ve rezistin düzeylerinin Polikistik Over Sendromu (PKOS) lu hastalar ile yaş ve VKİ eşleştirilmiş sağlıklı kontroller arasında karşılaştırılması, visfatin, adiponektin ve rezistinin, sendromun hormonal ve metabolik parametreleri ile olası ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya 25 obez, 13 fazla kilolu, 17 normal kilolu olmak üzere 55 PKOS tanısı almış hasta ile, yaş ve VKİ eşleştirilmiş 49 sağlıklı kadın dahil edildi. Bütün hastalarda mensin 2-5. günlerinde, açlık kan şekeri, açlık insülin, visfatin, adiponektin, rezistin serum düzeyleri ile hormon ve lipid profili ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analiz independent sample t test, pearson ve spearman korelasyon analizi kullanılarak yapıldı.Bulgular: Serum visfatin düzeyleri, obez ve fazla kilolu PKOS'lu hastalarda, benzer VKİ'ne sahip sağlıklı kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla; p=0,000 ve p=0,024). PKOS'lu hasta ve kontrol grubu arasında serum adiponektin ve rezistin düzeyleri açısından fark saptanmadı. PKOS'lu hasta grubunda serum visfatin düzeylerinin VKİ (r=0,51 p=0,000), bel çevresi (r=0,412 p=0,002), kalça çevresi (r=0,434 p=0,001) ve HOMA-IR (r=0,279 p=0,039) ile pozitif, QUICKI (r= -0,290 p=0,032) ile negatif bir ilişki gösterdiği tespit edildi. PKOS'lu grupta serum adiponektin düzeyleri ile açlık insülin ve HOMA-IR arasında negatif bir ilişki mevcuttu (sırası ile; r= -0,353 p=0,008 ve r= -0,338 p=0,012). Ayrıca serum adiponektin düzeyleri, HDL-K ile pozitif bir ilişki gösterirken, trigliserid ile negatif bir ilişki gösteriyordu. Hasta grubunda serum rezistin düzeyleri ile VKİ arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edildi (r=0,284 p=0,036).Sonuç: Bulgular, visfatinin, PKOS'daki obezite ve insülin direnci ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Adiponektinin PKOS'daki insülin direnci ile olan ilişkisini aydınlatmak için ilerleyen çalışmalara ihtiyaç vardır. Adiponektinin insülin direnci varlığı ile ters bir ilişki gösterdiği çalışmamızca da desteklenmiştir. Rezistinin PKOS patogenezi ile ilişkili olmadığı ancak VKİ den etkilenen bir adipokin olabileceği tarafımızca ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the serum levels of visfatin, adiponectin and resistin between patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) and healthy control subjects matched for age and body mass index (BMI) and asses possible correlations of visfatin, adiponectin and resistin to the hormonal and metabolic parameters of the syndrome.Material and Method: Fifty five patients with PCOS diagnosis composed of 25 obese, 13 overweight, 17 normal weight subjects and 49 healthy women matched for age and BMI were included in this study. Hormone and lipid profile and serum levels of fasting blood glucose, fasting insulin, visfatin, adiponectin and resistin were measured in the 2-5th days of the menstrual cycle in all cases. Statistical analsis was done with Independent Sample T-test, Pearson and Spearman correlation analysis.Results: Serum visfatin levels were significantly higher in the obese and overweight PCOS patients than healthy control group with similar BMI (p=0,000 and p=0,024; respectively). Serum adiponectin and resistin levels were similar in PCOS patients and healthy control group. Serum visfatin levels were positively correlated with BMI (r=0,51 p=0,000), waist circumference (r=0,412 p=0,002), hip circumference (r=0,434 p=0,001) and HOMA-IR (r=0,279 p=0,039); and negatively correlated with QUICKI (r= -0,290 p=0,032) in the PCOS group. There was a negative correlation between serum adiponectin levels and fasting insulin with HOMA-IR (r= -0,353 p=0,008 and r=-0,338 p=0,012; respectively) in the PCOS group. However, serum adiponectin levels were positively correlated with HDL-C and negatively correlated with triglyceride. A significant correlation in positive direction was observed among serum resistin levels and BMI in the patient group (r=0,284 p=0,036)Conclusion: Our data show that visfatin may be associated with obesity and insulin resistance in PCOS. Further studies are needed to clarify the correlation between adiponectin and insulin resistance in PCOS. Our study also supports the negative correlation between adiponectin and insulin resistance. We suggest that resistin is not associated with PCOS pathogenesis but it may be an adipocytokine which is affected by BMI.