Prematür adrenarşlı çocukların puberte döneminde metabolik sendrom açısından değerlendirilmesi
Evaluation of children with premature adrenarche during pubertal ages with respect to metabolic syndrome
  1. Tez No: 477994
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEYZA DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Prematür pubarş, kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce diğer cinsel gelişim göstergeleri olmadan pubik kıllanmanın başlamasını ifade eder. Prematür pubarşın önemli bir nedeni prematür adrenarştır. Prematür adrenarş tedavi gerektirmeyen benign bir durumdur. Ancak bu çocuklarda ilerleyen yaşlarda metabolik sendrom (obezite, dislipidemi, hipertansiyon, insülin direnci) ve tip 2 diyabet gibi sorunlar görülebileceğinden izlem gerektirmektedir. Çalışmamızda, prematür adrenarş tanısı alan hastaların başvuruda ve puberte döneminde metabolik sendrom komponentleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Çocuk Endokrinoloji polikliniğimizden takip edilen prematür adrenarş tanılı, puberteye girmiş 48 kız ve 6 erkek olgu (yaş ortalaması: 12,5±2,4 yıl); kontrol grubu olarak puberteye girmiş sağlıklı 22 kız ve 6 erkek sağlıklı olgu (yaş ortalaması: 13,5±2,2 yıl) alındı. Olguların başvuru bilgileri (antropometrik ve hormonal) dosyadan alındı. İnceleme sırasında antropometrik ölçümler (boy, ağırlık, oturma yüksekliği, bel çevresi, kalça çevresi) bakıldı. OGTT yapıldı ve bazal kan örneğinden lipid düzeyleri, LH, FSH, E2, total testosteron, tiroid hormonları, kortizol, 17 OHP, DHEAS, AS, SHBG, IGF-1, IGFBP-3 çalışıldı. Tüm hastaların pelvik ultrasonografi (USG) ve karotis doppler USG incelemeleri yapıldı. Kontrol grubunda insülin, açlık kan şekeri, lipid değerleri bakıldı. Hasta ve kontrol grubunun serum örneklerinden adipositokinler (adiponektin, leptin, ghrelin, visfatin, resistin, RBP-4, TNF-α, IL-6) çalışıldı. Prematür adrenarş olgularında puberteye giriş yaşı kız olgularda 9,7±0,8 yıl, erkek olgularda 10,7±0,9 yıl, menarş yaşı 11,8 yıl idi. Prematür adrenarş tanılı olgular ilk başvuru sırasında DHEAS düzeylerine göre sınıflandırıldığında %8,5'i idiyopatik (
Özet (Çeviri)
Premature pubarche is defined as the appearance of pubic hair before age 8 years in girls and 9 years in boys, without other sexual development indicators. An important cause of premature pubarche is premature adrenarche. Premature adrenarche is a benign situation which does not require treatment. However follow-up is needed because with increasing age, morbities including metabolic syndrome (obesity, dyslipidemia, hypertension, insulin resistance) and type 2 diabetes can be seen in these children. In our study, analysis of metabolic syndrome components of patients with premature adrenarche during presentation and puberty period were done. 48 female and 6 male patients (mean age 12.5±2.4 years) followed in our Pediatric Endocrinology Unit, diagnosed with premature adrenarche and who have reached puberty were included in our study; as a control group 22 female and 6 male healthy cases (mean age 13.5±2.2 years) who have reached puberty were taken. Data (anthropometric and hormonal) of cases at presentation were taken from the files. During the examination, anthropometric measurements (height, weight, sitting height, waist circumference, hip circumference) were teken. OGTT was done and lipid levels, LH, FSH, total testosterone, thyroid hormones, cortisol, 17 OHP, DHEAS, AS, SHBG, IGF-1, IGFBP-3 were studied in basal blood samples. Pelvic ultrasonography (US) and carotid Doppler US were performed in all patients. Insulin, fasting blood glucose and lipid levels were analysed in the control group. Adipocytokines (adiponectin, leptin, ghrelin, visfatin, resistin, RBP-4, TNF- α, IL-6) were studied in the patient and control group serum samples. In premature adrenarche cases at onset of puberty was 9.7±0.8 in girls, 10.7±0.9 in boys, menarch age was 11.8±0,9 years. 8.5 % of cases diagnosed with premature adrenarche were in idiopathic, 61.7 % were in typical and 29.8 % were in exaggerated premature adrenarche group when cases were classified according to DHEAS levels at the first application. DHEAS (p=0,010), testosterone (p=0,019), free testosterone (p=0,013) and free testosterone index (p=0,020) during the period of study in cases with exaggerated adrenarche were higher than cases without exaggerated adrenarche. Exaggerated adrenarche was related only with insulin resistance (p=0,027) and in this group ISI was lower (p=0,037), 2nd hour glucose was higher (p=0,019), IGF-1 SDS levels (p=0,025) were found higher. At the first presentation 31.3% of female cases and 66.7% of male cases were dedected to be overweight, 2.1% of female cases and 16.7% of male cases were obese. There was no difference between initial BMI SDS and BMI SDS levels during the study and they were corelated (p=0,007; r=0,007). In the BMI