Applications of environmental management systems in building chemicals industry
Yapı kimyasalları sektöründe çevre yönetim sistemi uygulamaları
- Tez No: 243509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER YASER KÜÇÜKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilim ve teknolojinin hızlı gelişmesi, endüstri devriminden sonra nüfusun hızlı bir şekilde artması ve sanayicinin yetersiz çevre duyarlılığının ürünü olarak oluşan çevre problemleri; dünya çapında çevresel dengenin tahrip olması, ozon tabakasının delinmesi, global ısınma, asit yağmurları, ormanların tahribi ve çölleşmedir. Bu problemler dünyayı etkileyen acil ve önemli konulardır. Çevre yönetim sistemi, çevresel açılara dayalı olarak kurulmuş sistematik bir yaklaşımdır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, çevresel etkileri azaltan ve organizasyon içerisinde kontrolü sağlayan bir rehberdir.Bu çalışma içerisinde, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardının yararları, özellikleri ve gereklilikleri analiz edilmiştir. Yapı kimyasalları sektöründe çevre yönetim sistemi uygulama aşamaları açıklanmıştır. Fabrikada, üretim akışındaki kütle dengesi, birim ürün başına düşen atık maliyetleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Expeditious developments in science and technology, explosive population growth after the industrial revolution and inadequate environmental sensibility of manufacturers have yielded a series of environmental problems: the breakdown of the environmental balance on a global level, ozone layer destruction, global warming, acid rain, deforestation and desert expansion. They are large and urgent subjects that affect the planet. Environmental Management System is a systematic approach to dealing with the environmental aspects of an installation. ISO 14001 Environmental Management System is a guideline for organizations controlling and minimizing the environmental impacts.In this study, the benefits, properties and requirements of ISO 14001 EMS are analyzed. The steps of applications and implementations of an environmental management system on a building chemicals industry are explained. Mass balances of the production flow, waste costs per product are explained in factory.